Handelsblatt gazetesi Perşembe günü, otomobil üreticisinin Avrupa gigafabrikasının bulunduğu eyaletteki veri koruma ofisine atıfta bulunarak, Alman yetkililerin Tesla’nın olası veri koruma ihlallerine dair ciddi belirtileri olduğunu bildirdi.

Handelsblatt’ın raporu, ABD’li elektrikli otomobil üreticisinin, bir muhbir tarafından gazeteye sızdırılan 100 gigabaytlık gizli veriyi gerekçe göstererek müşterilerden, çalışanlardan ve iş ortaklarından gelen verileri yeterince korumada başarısız olduğunu söyledi.

Gazete, Tesla’nın Avrupa genel merkezinin bulunduğu Hollanda’daki veri koruma denetleme kurumunun olayla ilgili bilgilendirildiğini belirterek, Tesla’nın da konu hakkında Hollandalı yetkililere bir ön rapor sunduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), şirketlerin kişisel verilerinin sızdırılmış olabileceğinden korktukları takdirde bunu yapmakla yükümlü olduklarını şart koşuyor.

Brandenburg veri koruma ofisi yorum için hemen müsait değildi.

Tesla, rapor hakkında yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Handelsblatt, müşteri verilerinin “Tesla Dosyaları” olarak adlandırılan veri setinde “bol miktarda” bulunabileceğini söyledi.

Dosyalar, özel e-posta adresleri, telefon numaraları, çalışanların maaşları, müşterilerin banka bilgileri ve üretimden gizli ayrıntıların yanı sıra Tesla CEO’su Elon Musk’ın sosyal güvenlik numarası da dahil olmak üzere 100.000’den fazla eski ve mevcut çalışanın adını içeren tabloları içeriyor.

Gazete, ihlalin GDPR’yi ihlal edeceğini de sözlerine ekledi.

Handelsblatt, Tesla’nın bir avukatının “hoşnutsuz eski bir çalışanın” bilgi almak için bir servis teknisyeni olarak erişimini kötüye kullandığını söylediğini aktardı ve şirketin şüpheli eski çalışana karşı yasal işlem başlatacağını ekledi.

Gazeteye göre muhbir, Alman makamlarını Nisan ayında veri koruma ihlali hakkında bilgilendirdi.

Brandenburg veri koruma ofisi sözcüsünün Handelsblatt tarafından aktarıldığına göre, deliller önemli hale gelirse, mesele veri koruma açısından ciddi bir hal alacaktır.

Sızan dosyalara atıfta bulunan gazete, otomobil üreticisinin sürücü destek sistemleriyle ilgili binlerce müşteri şikayeti ve yaklaşık 4.000 ani hızlanma veya fantom kırılma şikayeti bildirdi.

Geçen ay bir Reuters raporu, Tesla çalışanlarının gruplarının dahili bir mesajlaşma sistemi aracılığıyla özel olarak bazen 2019 ile 2022 yılları arasında müşterilerin araba kameraları tarafından kaydedilen oldukça rahatsız edici videolar ve görüntüler paylaştığını gösterdi.

Bu hafta, Facebook’un ana şirketi Meta, Avrupa Birliği’nin önde gelen gizlilik düzenleyicisi tarafından kullanıcı bilgilerini işlemesi nedeniyle 1,2 milyar avroluk (1,3 milyar dolar veya kabaca 9.606 Rs) rekor bir para cezasına çarptırıldı ve kullanıcı verilerini Facebook’a aktarmayı durdurması için beş ay verildi. BİZ.

© Thomson Reuters 2023


Samsung Galaxy A34 5G kısa süre önce şirket tarafından daha pahalı Galaxy A54 5G akıllı telefonun yanında Hindistan’da piyasaya sürüldü. Bu telefon, Nothing Phone 1 ve iQoo Neo 7’ye karşı ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8