Güney Koreli üretici LG, TV ve buzdolaplarından çamaşır makinelerine kadar çok çeşitli cihazlar sunmaktadır. Ancak şirket gerçekte nasıl bu kadar büyüdü ve arkasında kim var?

İkonik 3310 cep telefonunun mucidi Nokia, ilk girişimcilik günlerinde dünyayı lastik çizmeler ve bisiklet lastikleriyle fethetmeye çalıştı. Güney Koreli LG holdinginin hikayesi de benzer şekilde başlıyor. LG bugün “Hayat Güzel” sloganını simgeliyor. Başlangıçta, iki harf uzun süre Lucky Goldstar’ı temsil ediyordu. Bir dakika, altın yıldız? Muhtemelen eski dönemlerin bazılarında şafak sökmeye başlıyor. Bu marka, uzun süredir dünyanın önde gelen tüketici elektroniği sağlayıcılarından biri olmuştur. Ama her şeyden önce: Bir yüz kremi olan “Lucky Cream” daha yolun başında.

Bir kozmetik şirketi olarak başlayın

In-hwoi Koo, yeni geliştirdiği yüz kozmetik ürünlerini halka sunmak için 1947’de ‘Lucky Chemical Industrial Co.’ şirketini kurdu. Yüz cildini daha yumuşak yapması beklenen krem, kısa sürede aile şirketi için en çok satanlar arasına girdi.

Ancak şirket daha en başından beyaz mucize tedavi için uygun ambalajlar arıyor. O zamanlar, 1950’lerin başında, plastik ambalaj üretimi büyük ilerleme kaydediyordu. Kremler ve plastikler büyük ölçüde aynı ham maddelerden oluştuğu için, Lucky Chemical plastiği kendisi üretir.

Şirket, yüz kremi için uygun bir kavanoz bulmanın yanı sıra banyo süsleri, taraklar, sabunluklar ve diş fırçaları gibi diğer ürünleri de içerecek şekilde kendi ürün yelpazesini genişletiyor. 1950’lerde Lucky Chemical, bu ve diğer banyo malzemeleriyle son derece iyi işler yaptı.

Goldstar – gökyüzündeki yeni yıldız

Patlama yılları. Sürekli yeni ürünler piyasaya çıkıyor. Özellikle radyolar ve TV’ler dünya çapında artan talebin tadını çıkarıyor. Yeni alıcıları oluşturmak için çok fazla plastiğe de ihtiyaç var. Lucky Chemical burada birdenbire iş potansiyelini seziyor.

Ancak aile şirketi, sadece cihazların üretimi için gerekli olan plastiği tedarik etmekle yetinmiyor. Şirket yöneticileri ayrıca gerekli teknisyenleri işe alıyor ve tüketici elektroniği gökyüzündeki yeni yıldızları kendileri inşa ediyorlar.Lucky Chemical’ın yeni kurulan yan kuruluş için Goldstar adını seçmesi mantıklı.

1960’lardan itibaren şirket başlangıçta radyo alıcılarının üretimine odaklandı. Goldstar daha sonra televizyonlar, video kaydediciler ve kameralar ile tüm tüketici elektroniği yelpazesini kapsıyor.

Bir noktada, iç pazar artık yeterli değil. Diğer birçok Asyalı şirket gibi, Goldstar da 1970’lerde genişledi ve Avrupa ve ABD pazarlarını giderek daha fazla fethetti.

LG Electronics’in doğuşu

Bu noktada Güney Koreliler hala klasik plastik ürünlerini üretmeye devam ediyor. Ancak, yan kuruluş Goldstar artık satışların çoğunu oluşturuyor. Hi-fi ve video ekipmanlarının yanı sıra artık Goldstar markasıyla buzdolapları, çamaşır makineleri ve elektrikli süpürgeler de mağazalarda boy gösteriyor.

1995 yılında şirket, bu çeşitli elektronik cihazları tek bir çatı altında toplamak için adını değiştirmeye karar verdi. Güney Koreliler LG Electronics adını seçiyor.

Şirketin tarihinde ilk kez iki harf L ve G görünüyor. LG başlangıçta Lucky Goldstar’ın kısaltması olarak duruyor. Pazarlama nedenleriyle, isim 2005 yılında tekrar değişir. O zamandan beri şirket, mektupları ” sloganıyla ilişkilendirdi.Lifes Giyi”.

LG pahalı bir şekilde bir URL’yi nasıl satın aldı?

Bu arada, internette L ve G hakkında uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık var. Grup başlangıçta www.lg.net altında faaliyet gösterdiğinden, çevrimiçi olarak bulunma açısından yalnızca ikinci en iyi çözümdür. Çok daha iyi URL www.lg.com uzun süredir o zamanın ünlü ABD’li mimarları Lockwood Greene’e ait.

2008 yılında mimarlar alan adını sattığında, İngiliz futbolcu Andy Booth hiç tereddüt etmemiş ve boşalan alan adını satın almıştır. İddiaya göre Huddersfield Town futbol takımı, URL adı altında internette futbol sitesi kurmak istiyor. Futbolcu, bunu dış dünyaya makul bir şekilde inandırıcı bir şekilde satabilmek için LG kısaltmasına “Life Games” adını verdi.

Bununla birlikte, bu hikaye daha olasıdır: Andy Booth, belirli alanlarda ticaret yaparken kar marjını bilir. Muhtemelen futbolcu, LG’nin www.lg.com’un haklarını almak için ne kadar süredir uğraştığını çok yakından takip etti.

Sonuç olarak, URL aslında Andy Booth için karlı bir para kaynağı olarak ortaya çıkıyor. Çünkü 2009 yılında LG, futbolcuya reddemeyeceği bir teklifte bulundu. Medya, “tarihteki en pahalı alan adı işleminin” raporunu veriyor. Sporda her zaman olduğu gibi transfer ücretleri elbette konuşulmuyor. Ancak alan adı satıldığında altı haneli bir meblağın masanın üzerinden geçtiği kesin.

Ayrıca okuyun: LG TV’de reklamları kapatın – bu şekilde çalışır!

LG akıllı telefonlar yalnızca bir bölüm olarak kaldı

Ancak bu arada, LG muhtemelen küçük nakitten böyle bir meblağ ödüyor. Çünkü küresel satışlar uzun süredir çift haneli milyar euro aralığında. Tüketici elektroniği ürünlerinin yanı sıra CD-ROM sürücüleri, dizüstü bilgisayarlar ve PC monitörleri de bu büyük başarıya katkıda bulundu. 2000’li yılların ortalarından itibaren LG, cep telefonu alanında da kendi ülkesiyle rekabet etmeye çalıştı. O zamanlar Samsung, şirketin bugün sahip olduğu hakim pazar konumuna sahip değildi.

Uzun bir süre boyunca, her iki sağlayıcı da eşit düzeydeydi. Ancak Samsung, agresif ürün politikası ve sürekli yeni akıllı telefon modelleri ile ilgili pazarları LG’den çok daha hızlı fethetmeyi başarıyor. Bu nedenle 2021 yılında LG bu işten ayrılma kararı aldı.

Ayrıca okuyun: Bir mega flop olan 5 akıllı telefon özelliği

LG gözünü geleceğe dikti

Bununla birlikte, bugünün LG Grubu, Güney Kore’nin en büyük beş şirketinden biridir ve sözde Jaebeols grubuna aittir. Bu, Güney Kore’de çoğunlukla farklı bölümlerden oluşan büyük bir aile şirketinin adıdır veya kısaca: bir holding.

70 yılı aşkın bir süre önce küçük bir aile şirketi ve bir yüz kremi olarak başlayan şey, şimdi hayatın her kesiminden insanlara ürünler sağlayan küresel bir şirket ağı haline geldi. Ve hikaye daha bitmedi. Çünkü LG sürekli kendini yeniden keşfediyor. Güney Koreliler şimdiden geleceğe bakıyor ve bir sonraki işletmeleri hedefliyor: elektromobilite ve robotik.genel-25