Başına otoevrim, Kalabalık kaynaklı navigasyon uygulaması Waze, Kuzey Karolina, Southern Shores’taki yetkililer tarafından, kullanıcıların ana yollarda tampondan tampona trafikten kaçınmasına yardımcı olmak için yerleşim sokaklarından trafik göndermeyi durdurmasını istedi. Bunu yapmanın sorunu, yerel yerleşim yollarını aşırı kalabalık bırakmasıdır. Bu sessiz mahallelerde, ilave trafik kirliliğe, gürültüye neden olur ve kazalara yol açabilir.
Southern Shores, North Carolina’daki yetkililer bazı yolları kapatmak gibi bir çözüm bulmaya çalışırken, bu durum sürücülerin diğer bazı caddelerde mahsur kalmasına neden olarak büyük bir sıkışıklığa neden oldu. Ancak Southern Shores’daki yerel meclis, Waze’den bu sokakları Waze yönlendirme sisteminden kaldırarak trafiği yerleşim yerlerine yönlendirmeyi durdurmasını isteyen bir kararı geçirerek kontrolü geri aldığını düşünüyor. Bu, esasen trafiği ana yollarda tutacaktır.

Southern Shores belediye başkanı Elizabeth Morey, iki Waze çalışanıyla bir Zoom toplantısı yaptı ve yukarıda belirtilen karar kabul edildikten sonra değişiklikleri yapmayı kabul ettiler. Tüm ayrıntılar bilinmemekle birlikte, Waze sürücülerin “kasaba sokaklarında daha hızlı gitmenin nerede olduğunu görmesini” engellemeyi kabul etti. Bu muhtemelen Waze’in yerleşim alanlarını yönlendirme modellerinden çıkarmasına ve sürücülerin ana yollarda kalmasına yol açacaktır. Bu, arabalar aynı yolda kalacağından daha fazla trafik sıkışıklığına neden olabilir.

Belediye Başkanı Morey de, bu iddiasını kanıtlayacak herhangi bir veri göstermese de yerleşim yerlerine geçişin sürüşü hızlandırmadığını söylüyor. Rapor, belediye başkanının yerleşim yerlerinin bulunduğu sokaklardaki hız sınırlarının tipik olarak ana yollarda izin verilen hız sınırlarından daha düşük olduğuna işaret ettiğini öne sürüyor. Sonuç olarak, sürücüler genellikle konutların bulunduğu sokaklarda daha yavaş sürmek zorunda kalır.

Güney Kıyıları, Kuzey Karolina’daki karar Waze’e odaklanıyor gibi görünse de, sonunda Google Haritalar ve Apple Haritalar gibi diğer navigasyon uygulamalarını içerecek şekilde değiştirilip değiştirilmeyeceği belli değil.telefon-1