iOS kullanıcıları için ChatGPT uygulaması daha fazla ülkeye genişletildi. Başlangıçta, yapay zeka sohbet robotunun arkasındaki şirket olan OpenAI, uygulamayı yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde başlattı. Firma, uygulamayı 18 Mayıs’ta açıkladı. Ayrıca benzer bir Android uygulamasının üzerinde çalışıldığını da doğruladılar. Perşembe günü OpenAI, iOS uygulamasının erişiminin 11 ülkeye daha genişletildiğini duyurdu. Cuma günü liste, birden fazla ülkedeki iOS kullanıcılarını barındıracak şekilde genişledi ve toplamda 45 ülkeye ulaştı.

Şirketin 26 Mayıs’a kadar yaptığı duyuruya göre, iOS kullanıcıları için ChatGPT uygulaması şu 45 ülkede kullanıma sunuldu: Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Hindistan, Arnavutluk, Hırvatistan, Fransa, Almanya, İrlanda, Jamaika, Kore, Yeni Zelanda , Nikaragua, Nijerya, Cezayir, Arjantin, Azerbaycan, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kosta Rika, Ekvador, Estonya, Gana, Irak, İsrail, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Litvanya, Moritanya, Mauritius, Meksika, Fas, Namibya, Nauru, Umman, Pakistan, Peru, Polonya, Katar, Slovenya, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Teknoloji devi Microsoft tarafından desteklenen yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, Kasım 2022’de ChatGPT sohbet robotunu halka piyasaya sürdü. Şubat 2023’te şirket, daha hızlı yanıt süresi ve öncelik dahil olmak üzere premium hizmetlerle ilk ücretli abonelik planı ChatGPT Plus’ı başlattı. gelecekteki yükseltmelere ve geliştirmelere erişim. Ücretsiz sürüm, bazı gecikmelere ve diğer sınırlamalara rağmen var olmaya devam ediyor.

iOS için ChatGPT uygulaması tüm kullanıcılar için ücretsizdir ve reklam kesintisi olmadan gelir. Uygulamadaki hizmetlerin, ChatGPT’nin tarayıcılarda desteklenen ücretsiz sürümü tarafından sunulan hizmetlere eşit olacağı varsayılabilir. Bununla birlikte, uygulamanın düzeni, kullanıcılara yapay zeka sohbet robotu ile diğer herhangi bir mesajlaşma uygulaması gibi bir “sohbet” yapma izlenimi veren bir mesajlaşma hizmetininkine benzer.

iOS kullanıcıları, metni dikte etmek için Apple’ın yerleşik konuşma tanıma özelliğini kullanabilir veya OpenAI’nin açık kaynaklı konuşma tanıma sistemi Whisper’ı kullanabilir. Bir etkileşim sırasında, kullanıcı sorguları veya yorumlarıyla gönder düğmesine bastığında, sohbet robotu isteği işler ve yapay zeka tarafından oluşturulan bir yanıt verir. Uygulamada daha fazla bilgi veya farklı bir cevap da istenebilir. Kod bloklarını destekler ve kullanıcıların cevapları kopyalayıp yapıştırmasına izin verir.

Uygulama, varsayılan olarak model eğitimi için kullanıcıların sohbet geçmişini kaydeder ve ayrıca kullanıcıların önceki konuşmalara masaüstünden erişmelerini sağlar. Uygulamayla veri paylaşımı devre dışı bırakılabilir, ancak bu aynı zamanda kaydedilmemiş sohbet geçmişine neden olur ve temelde kullanıcılar uygulamada her oturum açtıklarında temiz bir sayfa açar.

ChatGPT Plus aboneliği olan kullanıcılar, gelişmiş GPT 4 özelliklerine bu ChatGPT uygulaması aracılığıyla erişebilecek. Aboneliğin aylık maliyeti 20 ABD dolarıdır (kabaca 1.600 Rs). Hindistan’da OpenAI, Hindistan Merkez Bankası yönergelerine göre yinelenen ödemeler için e-talimatları desteklemek üzere Stripe ile ortaklık kurdu.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8