FURYU Corporation, yüksek kaliteli hobi markası “F:NEX”in yeni ürünü olarak “Hatsune Miku – 1/4 Ölçekli Japon Oyuncak Figürü”nün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu figür, geleneksel oyuncak bebek üreticisi Yoshitoku ile yapılan bir işbirliğidir. Artık e-ticaret sitesi “amiami” üzerinden ön siparişe açıldı (URL: https://www.amiami.com/eng/detay/?gcode=ŞEKİL-152444).

Hatsune Miku, Crypton Future Media Inc. tarafından yaratılan bir yazılım ve karakterdir. Şarkı söylemesi için şarkı sözleri ve melodilerin girilmesine izin verir. Hatsune Miku, Japonya’da ve tüm dünyada tanınmaktadır.

Bu kez F:NEX, illüstratör Fuzichoko’nun orijinal çizimine dayanan bir Japon oyuncak bebek figürü yaratmak için popüler oyuncak bebek üreticisi Yoshitoku ile işbirliği yaptı. Japon kültüründe, “hatsune” kelimesi aslen kuşlar veya böcekler, özellikle çalı ötleğenleri için yılın ilk cıvıltılarını ifade eder. Bu figür, bu terimle ilişkili alçakgönüllülüğü ifade etmek için özenle hazırlanmıştır. Kimono, figürün ayırt edici bir özelliğidir. Furisode bölümünün kumaşı, desenlerin dikiş hatlarında bile eşleşmesi için defalarca test edilmiştir. Işıltılı bir altın parıltısı yaratmak için altın varak damgalama uygulanmıştır. Kimono daha sonra geleneksel yuzen tekniği kullanılarak boyanır ve her renk bir kalıp kullanılarak tek tek dikkatlice uygulanır. Yeşil kimono 12 renge, mavi kimono ise 11 renge boyanmıştır. Zanaatkarlar, belirgin bir derin renk tonu üretmek için önemli miktarda zaman ve çaba harcadılar. İfade ayrıca, ışıkta parıldayan mücevher benzeri gözleri, kırmızı bir ipucu olan yanaklar ve nazik bir izlenim yaratan kiraz kırmızısı dudakları ile illüstrasyonu sadık bir şekilde yansıtıyor. Japon kültürü ve geleneğine odaklanan ve detaylara gösterilen titiz dikkat ile bu Hatsune Miku figürü gerçekten mükemmel bir şaheserdir.

Kaynak: Basın Bültenioyun-4