Japonya’nın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Group of Seven (G7) ülke yetkilileri ChatGPT gibi üretken yapay zeka (AI) araçlarının ortaya çıkardığı sorunları değerlendirmek için önümüzdeki hafta toplanacak.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Japonya’yı içeren G7’nin liderleri, geçen hafta hızla büyüyen AI araçlarıyla ilgili sorunları tartışmak için “Hiroshima AI süreci” adlı hükümetler arası bir forum oluşturma konusunda anlaştılar.

Japonya’nın iletişim bakanı Takeaki Matsumoto, G7 hükümet yetkililerinin 30 Mayıs’ta ilk çalışma düzeyinde AI toplantısını düzenleyecek ve fikri mülkiyet koruması, dezenformasyon ve teknolojinin nasıl yönetilmesi gerektiği gibi konuları ele alacaklarını söyledi.

Toplantı, dünya çapındaki teknoloji düzenleyicilerinin, Microsoft destekli OpenAI tarafından sağlanan ChatGPT gibi popüler yapay zeka hizmetlerinin etkisini ölçmesiyle gerçekleşti.

AB, AI araçlarına hangi kuralların uygulanması gerektiğini düşünmeleri için diğer hükümetlere ilham vererek, AI ile ilgili dünyanın ilk büyük yasasını çıkarmaya yaklaşıyor.

Matsumoto, G7’nin bu yılki başkanı olarak Japonya’nın “üretken AI teknolojisinin duyarlı kullanımına ilişkin G7 tartışmasına liderlik edeceğini” belirterek, forumun yıl sonuna kadar devlet başkanları için öneriler sunmayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Geçen haftaki Hiroşima G7 zirvesinde liderler ayrıca yapay zekayı “güvenilir” ve “ortak demokratik değerlerimizle uyumlu” tutmak için uluslararası teknik standartların geliştirilmesi ve benimsenmesi çağrısında bulundular.

Matsumoto, düzenli bir basın toplantısında G7 AI çalışma grubunun Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden girdi arayacağını söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Google I/O 2023, arama devinin ilk katlanabilir telefonunun ve Pixel markalı tabletinin lansmanının yanı sıra yapay zekaya önem verdiğini defalarca söylediğini gördü. Bu yıl şirket, uygulamalarını, hizmetlerini ve Android işletim sistemini yapay zeka teknolojisiyle güçlendirecek. Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8