Elon Musk’ın Brian bilgisayar arayüzü şirketi Neuralink, Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, insan deneklerde beyin testlerine başlamak için uzun zamandır beklenen FDA onayını aldı. Yakında şirket, insan sağlığına zarar verip vermediğini belirlemek için insanlar üzerinde invaziv beyin ameliyatı yapacak. zihin okuma teknolojisi yalnızca nöral sinyaller kullanarak şiddetli felç geçiren kişilerin vücutları üzerindeki kontrolü yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir.

Neuralink, onayı açıklayan bir tweet’te, “Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur ve bir gün teknolojimizin birçok kişiye yardım etmesine izin verecek önemli bir ilk adımı temsil ediyor” dedi. Rdenemeler için işe alım henüz açılmadı, bu yüzden gönüllü olarak Musk’ın şirketi tarafından kafatasının açılması için sabırsızlanan herkesin biraz daha beklemesi gerekecek.

Neuralink ve FDA, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Neuralink nedir?

Musk’a ait beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) şirketi, insan beynini implante edilebilir beyin çipleri aracılığıyla bilgisayarlara bağlamak için yarışan birçok yeni girişimden biridir. Neuralink’in “Link” adı verilen küçük dairesel implantı, hastaların cihazı doğrudan beyne takmak için invazif bir ameliyat geçirmesini ve burada nöral sinyalleri okumasını gerektirir. Cihazdan çıkan küçük tellerden oluşan bir yatak, aktiviteyi izlemek ve belirli alanları uyarmak için elektrik kullanmak için hastanın beyninin üzerinde geziniyor.

Kısa vadede Neuralink, cihazın Parkinson ve epilepsi gibi ciddi nörolojik hastalıkların yanı sıra ALS gibi dejeneratif hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceğine inanıyor. Ancak daha uzun vadede Musk, inanır cihaz bir gün insan zekasını geliştirebilir ve yapay zeka derebeylerine karşı bir siper görevi görebilir. Tekilliği düşünün ama kafa derisi daha kanlı.

İnsan denekler için FDA onayı, şimdiye kadar cihazlarını maymunlar ve diğer hayvanlar üzerinde test eden Neuralink için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Bu testler tartışmasız değildi. Geçen yıl, Sorumlu Tıp için Doktorlar Komitesi adlı bir hayvan hakları grubu, USDA’ya yapılan bir şikayeti kamuoyuna duyurdu. şirketi maymun deneklerine işkence yapmakla suçlamak denemeler sırasında. Hak grubuna göre, cihazla donatılmış maymunlardan bazılarının aşırı kusma ve bitkinlik yaşadıkları iddia edilirken, diğerlerinin stresin üstesinden gelerek kendilerini sakatladıkları iddia edildi. Neuralink daha önce test hayvanlarına kötü davrandığını reddetmişti.

Neuralink, FDA onayı alan ilk beyin-bilgisayar arayüzü değildi. Synchronize, teknolojiyi hareketsiz durumdaki kişilerin düşünceleriyle e-postalar ve metinler göndermesine izin vermek için kullanmak isteyen Avustralya merkezli bir girişim. kabul edilmiş 2021’de FDA onayı aldı ve aslında cihazını geçen yıl bir insan kafasına yerleştirdiği bildirildi.

Felçli veya engelli bir kişinin fiziksel işlevleri eski haline getirmek için Neuralink veya başka bir BCI şirketini aramasının pek çok iyi nedeni var, ancak Musk’ın çip destekli süper bilgi işlem siborglarına ilişkin uzun vadeli vizyonunun gerçekten istenip istenmediği hala net değil. Geçen yıl, ABD’li yetişkinlerin %78’i ankete Pew Research tarafından yapılan bir araştırma, bilgiyi daha hızlı işlemek için muhtemelen veya kesinlikle beyinlerine bir bilgisayar çipi yerleştirilmesini istemeyeceklerini söyledi. Ankete katılanların yarısından fazlası (%56), teknolojinin yaygın kullanımının kötü bir fikir olduğuna inandıklarını söylerken, bunun iyi bir fikir olduğunu söyleyenlerin oranı yalnızca %13’tür.genel-7