Takeshi Kitano’nun üç kişiye yetecek kadar kariyeri var. Beat Takeshi adıyla Tokyo striptiz kulüplerinde stand-up komedyeni olarak başladı, ilk olarak Japon televizyonunda ün kazandı ve uluslararası bir hit oldu. Takeshi’nin Kalesibütün bir türe ilham veren şakşak tarzı bir fiziksel oyun şovu (Bu bir Nakavt, Silip yoketmek).

Bir dizi Japon komedisinde oynadıktan sonra Kitano, uluslararası ilk çıkışını Nagisa Oshima’nın filminde zorlu bir savaş esiri kampı çavuşu olarak yaptı. Mutlu Noeller, Bay Lawrence David Bowie’nin yanında. Ama Japon izleyiciler onu hala TV’deki komik adam olarak görüyordu (Kitano, izlediğini hatırlıyor. Mutlu Noeller Japon bir izleyici ile “karakterim ekranda göründüğü an, sinemadaki herkes kahkahalara boğuldu!”).

Dramatik bir oyuncu olarak ciddiye alınmaya kararlı olarak, aşağıdaki gibi özellikleri yazıp yöneterek kendine roller yarattı. Şiddetli Polis (1989), Kaynama noktası (1990) ve sonatin (1993): Kitano’nun soğukkanlı bir yakuza gangsteri veya neo-noir polisi olarak oynadığı polisiye gerilim filmleri/komediler.

1997’ler Hana-bi (diğer adıyla Havai fişekBu mecazları hassas bir romantizmle birleştiren Kitano, yakuza tefecilerle savaşırken ölmekte olan karısını taşıyan emekli bir polis memurunu canlandırıyor – Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazandı ve yönetmeni Japonya’nın önde gelen modern film yapımcılarından biri haline getirdi.

O zamandan beri çıktılarının çoğu yakuza polisiye gerilim filmleri oldu (Erkek kardeş, öfke üçlemesi) ve sanat evi dramaları (kikujiro, Bebekler), ancak en büyük hiti 2003’te geldi. Zatoiçikör bir samuray hakkında uzun süredir devam eden bir Japon filmi ve TV serisinin uyarlaması.

76 yaşındaki Kitano, yavaşlama belirtisi göstermiyor. Son zamanlarda yeniden başlattı Takeshi’nin Kalesi Japonya’da Amazon Prime için ve 20. filmini bitirdi (“sonuncusu değil” diye ısrar ediyor). Kubi bir grup samurayın Japon savaş ağası Oda Nobunaga’ya suikast düzenlemeye çalıştığı sözde Honnō-ji Olayını çevreleyen olayı izleyen 16. yüzyıldan kalma bir destandır. Japon tarihini şekillendirecek olan olay, olaya karışan kişilerin amaçlarına ilişkin uzun süredir spekülasyon ve komplo teorilerinin kaynağı olmuştur.

Kitano konuştu Hollywood Muhabiri 2023 Cannes Film Festivali’nde Kubi yarışma dışı özel bir gösterimi vardı.

Harika ve çeşitli bir kariyerin oldu: Bir stand-up komedyeni, reality TV programı sunucusu, aktör, yönetmen, hatta şarkıcı olarak. Tüm bunlara, tüm kariyerinize dönüp baktığınızda, en çok neyle gurur duyuyorsunuz?

Kariyerimin çok çeşitli olduğunu söylerdim çünkü bir şeyde başarılı olamadım ve sonra bir sonraki şeyi denerdim ve sonra bir sonraki şeyi ve sonra bir sonraki şeyi denerdim Gerçekten, geriye dönüp baktığımda, gurur duyacağım hiçbir şey yok ile ilgili.

Seninle ilk karşılaşmam bitti Takeshi’nin Kalesiama senin ilk izlediğim film Hana Bi, bu beni uçurdu. Ayrıca Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’ı kazandı. Bu deneyimden ne hatırlıyorsunuz ve Altın Aslan’ı kazandıktan sonra Japonya’da ve uluslararası alanda insanların sizinle ilgili algısı nasıl değişti?

O filmden hemen önce ciddi bir kaza geçirmiştim, bir motosiklet kazası. İnsanlar iyileşemeyeceğimi bile yazdı. Ama yaptım Hana Bi, Venedik’e götürdü ve dediğin gibi Altın Aslan’ı kazandı. İlginç olan, yaptığım, yapmakta olduğum şey, önceki nesilden bir nevi kopmaktı. [of Japanese cinema] ve yeni şeyler yapmaya çalışıyordu. Tüm bunlar daha sonra kazamla bağlantılıydı. İnsanlar benim hakkımda çok olumsuz şeyler yazıyorlardı. Sonra Venedik’te kazandım ve bu her şeyi alt üst etti. Ve bana “ah, peki, otorite böyle çalışır” diye düşündürdü. Bu gerçekten benimle ilgili değil, çünkü benimle ilgili hiçbir şey değişmedi. Şimdi biraz fazladan nişanım, bir ödülüm vardı ve aniden bana saygı duymaya başladılar. Düşündüğümü hatırlıyorum: Bu garip bir dünya.

yeni filmin, Kubi, başka bir samuray filmi, ancak Japon tarihinin çok özel ve önemli bir noktasını, savaş ağası Oda Nobunaga’ya karşı 16. yüzyıldaki ayaklanmayı konu alıyor. Bu hikayeyle çok zaman geçirdin, tarihi araştırdın, hatta onun hakkında bir kitap yazdın. Sizi bu kadar büyüleyen bu özel hikaye hakkında ne var?

Japon tarihine baktığınızda hikayenin geçtiği Savaşan Devletler dönemi benim için en ilginç dönem. Ancak genellikle tarih, bu büyük, güçlü figürleri çevreleyen insanlar tarafından yazılmıştır ve çoğu zaman doğru veya hizipçi değildir. Ayaklanma ile ilgili olarak, gerçekte ne olduğuna dair birçok farklı teori var. Gerçekten araştırdım ve sonra hayal gücümü kullandım ve bir teori buldum. Elbette bunu izleyen bir akademisyen bunun doğru olmadığını söyleyebilir. Ama tasvir ettiğim şeylerin çoğunun gerçekte olan şeyler olduğunu düşünüyorum.sinema-2