Cumartesi günü Cannes Film Festivali jürisi, 2023 Altın Palmiye de dahil olmak üzere bu yılki festivalin kazananlarını açıklayacak, ancak Cannes festivalinin müdavimleri ve her yerdeki hayvan severler için, Croisette’in herhangi bir ziyaretinin asıl öne çıkan özelliği, resmi olmayan Palm Dog. Ödüller, festivalin resmi seçkisi ve çeşitli kenar çubuklarında köpek performanslarını kutlayan şovlar.

Bu yılın birincilik ödülü, Justine Triet’in dizisinde Snoop oynayan border collie Messi’ye gitti. Bir Düşüşün Anatomisi, jüri “gambiti kapsayan … şimdiye kadar gördüğümüz en iyilerden biri” olan bir köpek performansını övdü. Ile konuşmak Hollywood Muhabiri (haberlerinde Messi’nin Palm Dog’un öncüsü olduğundan bahsetmişti), Triet, Snoop karakterinin “başka bir karakter ya da etrafta koşuşturan bir hayvan olmadığını” söyledi. [but] diğer aktörler kadar filmin ekibinin bir parçası.”

Eskiden içeriden bir şaka olan şey, 22. yılında bir Cannes kurumu haline geldi ve Cuma öğleden sonra Long Beach restoranda düzenlenen bu yılki Palm Dog “gala”, kurumsal sponsor (kripto para birimi şirketi Dogami) ile birlikte dolu bir etkinlikti. ) birden fazla kamera ekibinin yanı sıra, aralarında çarpıcı bir Samoyed, güzel bir Border Collie ve biraz huysuz bir Pitbull (o kaltak Samoyed’in gösteriyi çalmaya çalışmasını açıkça onaylamayan) dahil olmak üzere birkaç ünlü köpekle birlikte katılıyor.

The Palm Dog, film köpek gösterilerinin “Met Galası” Gardiyan film eleştirmeni Peter Bradshaw, şunu önermesine rağmen: “Met Gala o kadar heyecan verici, o kadar ilginç, o kadar göz alıcı ve açıkçası o kadar önemli değil. [as the Palm Dog.]”

Palm Dog’un kurucusu Toby Rose, köpek performansları açısından bu yılki Cannes serisinin şimdiye kadarki en rekabetçi olduğunu söyledi. Ekranda “gerçek bir köpek performansları tsunamisi” arasında seçim yapmaya zorlanan Rose, Palm Dog jürisinin üç yeni kategori oluşturduğunu söyledi: En iyi köpek minyatürü için Mutt Moment, Alice Rohrwacher’ın dört ayaklı yürüme performansına gitti. KimeraStéphan Castang’ın filmindeki tazı Susie için “çok övülen köpek” ödülü Vincent Ölmelive İngiliz yönetmen Ken Loach’a “insan ve hayvanlar arasındaki ve özellikle köpekler arasındaki bağı” kutladığı için ömür boyu başarı ödülü. Filmlerinde üç ayaklı fidos’u demirbaş haline getirdiği için Palm Dogmanitarian ödülünün sahibi olan Loach, en son Cannes girişinde önemli bir yer verdi. Eski Meşe sahibi olan TJ’nin sevilen evcil hayvanı Marra’yı oynayan Lola adında hoş bir meleze Eski Meşe, hikaye için bir pub ve merkezi ortam. Filmin yıldızı, aktör Dave Turner ve Lola, ödülü Zoom üzerinden canlı olarak kabul ettiler.

Yenilecek köpek: Ken Loach’ın ‘The Old Oak’ filminde Marra’yı oynayan Lola.

“Sosyalist bir köpek. Solcu bir köpek,” dedi Bradshaw, Lola’nın performansı hakkında yorum yaparak. “Üyesi olarak Muhafızİçgüdüsel olarak bu köpeği onayladım.

Aki’de Chaplin’i oynayan ahmak Alma Alma Kaurismäki‘S Düşmüş yapraklar filmin insan yıldızları Alma Pöysti ve Jussi Vatanen ile birlikte onursal köpek tasmasını kabul etmek üzere Büyük Jüri ödülünü aldı. “Aki Kaurismäki’nin ruhuna uygun olarak söylenecek fazla bir şey yok,” diyen Pöysti onursal bir “Hav” ya da Finlandiya’da dedikleri gibi “Nasıl!” Düşmüş yapraklar Kaurismäki’nin, Laiki’den sonra bir Palm Dog puanı alan ikinci vasiyetidir. Le Havre 2011’de yarışmanın jüri ödülünü kazandı. Palm Dog’un kurucusu Toby Rose, “Aki bunun kazandığı en iyi ödül olduğunu iddia etti” dedi.

Chaplin (sağda) ‘Düşen Yapraklar’da

Hayvansever ve aktivist Isabella Rossellini, Kimeraköpekler adına yaptığı aktivist çalışmaları nedeniyle bu yılki Palm Dogmanitarian ödülünü aldı.sinema-2