Google Play Store’dan Android telefonunuza meşru bir uygulama olarak başlayan ancak kısa süre sonra uzaktan telefonunuzun mikrofonunu açıp ses kaydedebilen, uzak bir sunucuya bağlanabilen ve topladığı ses dosyalarını yükleyebilen bir uygulama yüklediğinizi hayal edin. ve dahası. Buna göre Lukas Stefankosiber güvenlik firması ESET’te bir araştırmacı (üzerinden Ars Teknik), bu, Play Store’dan 50.000’den fazla yükleme toplayan iRecorder Screen Recorder adlı bir uygulamanın gerçek hikayesidir.
Uygulama, Eylül 2021’de Google Play Store’da kullanıma sunuldu ve Ağustos 2022’de 1.3.8 sürümü yayınlandığında bazı kötü amaçlı özellikler ekledi. Bu özelliklerin, iRecorder’ın Play Store’da ilk ortaya çıkışından sonra yaklaşık bir yıl boyunca uygulamaya eklenmediğini unutmayın. Güncelleme, uygulamanın yüklü olduğu Android telefonun mikrofonunu uzaktan kapatmasına, ses kaydetmesine, saldırgana bağlı bir sunucuya bağlanmasına ve telefonda tutulan ses dosyalarını ve diğer hassas dosyaları yüklemesine izin verdi.
Araştırmacı Stefanko uygulamayı yüklediğinde, bir dakika boyunca ses kaydetme ve bunu saldırganın komuta ve kontrol (C&C) sunucusuna gönderme talimatı alacaktı. Uygulama, bu talimatları her 15 dakikada bir aldı. Stefanko, güncellenmiş iRecord uygulamasının kötü niyetli eylemlerinin aktif bir casusluk kampanyasının parçası olmasının mümkün olduğunu ancak durumun bu olduğundan emin olmadığını söyledi.

Stefanko şöyle yazıyor: “Maalesef, uygulamanın belirli bir insan grubuna aktarıldığına dair hiçbir kanıtımız yok ve uygulama açıklamasından ve daha fazla araştırmadan (olası uygulama dağıtım vektörü), belirli bir grubun olup olmadığı net değil. insanlar hedef alındı ​​ya da alınmadı. Bu çok sıra dışı görünüyor, ancak aksini söyleyecek kanıtımız yok.”

Google Play Store’da uygulamaya bağlı geliştirici “Coffeeholic Dev”dir ve Google, iRecorder Screen Recorder’ı Play Store’dan kaldırmanın yanı sıra geliştirici tarafından oluşturulan diğer Google Play Store uygulamalarını da kaldırmıştır.

Google’ın bir uygulamayı Play Store’dan kaldırmış olması, iRecorder’ı veya Coffeeholic Dev tarafından oluşturulan başka bir uygulamayı bu uygulama kaldırılmadan önce yüklediyseniz, uygulamanın telefonunuzdan kaldırıldığı anlamına gelmediğini unutmayın. Telefonunuzda iRecorder veya Coffeeholic Dev tarafından oluşturulan herhangi bir uygulama bulursanız, onu telefonunuzdan hemen kaldırdığınızdan emin olun.telefon-1