Virgin Galactic’in SpaceShipTwo uzay uçağı Unity ve ana gemisi, Temmuz 2021’de Spaceport America, New Mexico üzerinde ayrılırken görüldü — şirket, yaklaşık iki yıllık bir aradan sonra uzay uçuşlarına yeniden başladı.

Şirket, filosunda güvenlik yükseltmeleri yapmak için bir “geliştirme döneminin” ardından, Virgin Galactic’in Perşembe günü yaklaşık iki yıldır ilk uzay uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

Uzay turizmi şirketi uzayın sınırlarını beşinci kez fırçaladı ve ilk ödeme yapan müşteriler olarak İtalyan Hava Kuvvetleri mensupları ile Haziran sonunda ticari operasyonların başlamasından önceki son test olarak faturalandırıldı.

“Ton, VSS Unity!” şirket, şirketin uzay uçağının adına atıfta bulunarak tweet attı. “Mürettebatımız ve uzay gemimiz, New Mexico’daki Spaceport America’ya sorunsuz bir şekilde iniş yaptıktan sonra Dünya’ya geri döndü.”

Unity 25 misyonu, şirket çalışanlarından dördünü deniz seviyesinden 50 mil (80 kilometre) biraz daha yükseğe uçurdu.

Virgin Galactic’in uzay programı yıllarca süren gecikmelere ve 2014 yılında bir pilotun öldüğü bir kazaya maruz kaldı.

Dikey fırlatma roketleri kullanan diğer şirketlerin aksine Virgin Galactic, bir pistten havalanan, yüksek irtifa kazanan ve Dünya’ya geri dönmeden önce uzaya süzülen roketle çalışan bir uçağı düşüren iki pilotlu bir uçak gemisi kullanıyor.

Toplam yolculuk süresi 90 dakika, yolcular uzay uçağının kabininde birkaç dakika ağırlıksızlık yaşıyor.

2021’deki ilk tam mürettebatlı uçuşu, şirketin gösterişli kurucusu İngiliz milyarder Richard Branson’ı içeriyordu.

Ancak şirket için bir çığır açıcı gibi görünen bu an, uzay uçağının alçalırken tahsis edilen hava sahasının altına düştüğü tespit edildikten sonra resmi bir güvenlik araştırması tarafından gölgelendi.

Federal Havacılık Dairesi daha sonra şirketi düzeltici eylemler sözü verdikten sonra faaliyete devam etmesi için yetkilendirdi.

Virgin Galactic, gelecekteki ticari uçuşlar için 800 bilet sattı – 2005 ile 2014 arasında 600 bilet 200.000 ila 250.000 ABD Doları arasında ve o zamandan beri her biri 450.000 ABD Doları olan 200 bilet.

“Yörünge altı” uzay turizmi sektöründe milyarder Jeff Bezos’un şimdiden 32 kişiyi uzaya göndermiş olan şirketi Blue Origin ile rekabet ediyor.

Ancak Eylül 2022’de insansız bir uçuş sırasında meydana gelen kazadan bu yana Blue Origin’in roketi yere indirildi. Şirket, Mart ayında uzay uçuşlarına yakında devam etme sözü verdi.

© 2023 AFP

Alıntı: Virgin Galactic, 25 Mayıs 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-05-virgin-galactic-resumes-spaceflights-year.html adresinden alınan iki yıllık aradan (2023, 25 Mayıs) sonra uzay uçuşlarına devam ediyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1