Canon EOS M aynasız sistemi ölmüş olabilir, ancak kameralarından biri mezardan çıkarılıyor ve devam eden EOS R serisi için yeni bir modele dönüştürülüyor. EOS R100, Canon’un aynasız APS-C tekliflerinin en sonuncusudur. 24,1 megapiksel sensör, göz izlemeli çift piksel otomatik odaklama ve yalnızca gövde için 479,99 ABD doları karşılığında çok kompakt bir boyuta sahiptir ve Temmuz ayında piyasaya sürülecektir. Ayrıca, RF-S 18–45mm f/4.5-6.3 IS STM lensli bir sette 599,99$’a veya aynı yavaş lens artı bir RF-S 55–210mm f/5’li iki zumlu bir sette 829,99$’a satılacak. -7.1 IS STM telefoto. R100’ün yanı sıra, kırpma veya tam çerçeve fotoğraf makineleriyle uyumlu ve gövde kapağından yalnızca biraz daha büyük olan, 299,99 ABD dolarına satılan bir Canon RF 28mm f/2.8 STM yassı lens vardır.

Buna dokunamazsın [Canon]!

Kağıt üzerinde, R100, ölü Canon EOS M50 Mark II. EOS M sisteminin kuğu şarkısında olduğu gibi aynı sensöre, Digic 8 işlemciye, 2,36 milyon noktalı OLED EVF’ye ve kırpılmış 4K videoya sahiptir. Ancak o kameradan bazı önemli şeyler de eksik – normalde beklediğiniz şeyler Her Açıkçası modern kamera – eklemli bir ekran, gövde içi görüntü sabitleme, web kamerası akışı veya herhangi bir dokunmatik kontrol gibi. Bu doğru, R100’ün üç inçlik arka LCD’sine istediğiniz kadar dokunun, ancak hiçbir şey yapmıyor.

Dokunmatik ekran yok, joystick yok, sallanan bir ayar düğmesi bile yok. Bana gerçekten orijinal Digital Rebel’imi hatırlatıyor.
Resim: Canon

Bu kesinlikle bütçe sistemi kameraları için varilin dibini kazıyor ve 679,99 doların üzerinde oturan daha yetenekli EOS R50 ile karşılaştırıldığında biraz değersiz görünüyor. Ancak adil olmak gerekirse, R100’ün temel aldığı 2,5 yaşındaki M50 Mark II’nin başlangıç ​​fiyatı neredeyse 800 dolardı (bu, sistemin neden öldüğünü açıklıyor olabilir) ve bu kadar paraya bunu alabilirsiniz. iki lensli bir sette yeni model. Bunların iyi lensler olduğunu veya paraya değdiğini söylemeyeceğim, ancak Canon’un Canon Rebel DSLR’lerinin ihtişamlı günlerini yeniden yaşamaya çalışmasıyla ilgili safça büyüleyici bir şey var – giriş seviyesi bir DSLR’nin beyinsiz olduğu bir zaman. fotoğrafçılığa girmek veya sadece aile veya önemli yaşam olaylarının düzgün fotoğraflarını çekmek isteyen herkes için yatırım.

Ancak bu kamera, ebeveynleri ve üniversite mezunlarını beklemek için o anın mevcut Asi’sinin satıldığı günlere dair bana biraz nostalji yaşatsa da, kamera dünyası artık çok farklı bir yer. Elbette, 500 doların altındaki bu kamera, o günlerden piyasadaki her şeyi geride bırakan bir otomatik odaklama sistemine sahiptir, ancak eklemli bir ekrandan ve masaya yatırılan diğer birçok özellikten fedakarlık etmek, içerik oluşturmada elini deneyen biri için büyük olasılıkla anlaşmayı bozar. Bugün.

Yeni 28 mm pankek, tam çerçeve Canon sahipleri için bile güzel bir bütçe gezici lens gibi görünüyor.
Resim: Canon

Belki de EOS R100, yeni başlayanları Canon ailesi içinde yükseltmelerini sağlayan, büyüyen bir RF lens ekosistemine bağlamayı umarak, yalnızca agresif fiyatıyla gayet başarılı olabilir. Ancak kullanıcılar, ürün yelpazesine baktıklarında fiyat açısından gördüklerini sevmeyebilir çünkü bu yıllarda değişen giriş seviyesi kullanıcı davranışına ek olarak, orta seviyeden üst seviyeye kameralar ve lensler yalnızca daha niş ve pahalı bir trend haline geldi.genel-2