Tek başına temsil eden Fransız ESN pazarında yeni konsolidasyon aşaması gelirin %52,4’ü Fransa’daki dijital endüstrinin (kaynak: Numeum). 2000 yılında kurulan Neoxia grubu birleşmeye hazırlanıyor.

Neoxia ve Skale 5’ten oluşan ve kendisini ‘360 bulut şirketi’ olarak tanıtan grup, uluslararası Deloitte firması ile özel görüşmelere başladığını duyurdu. Bu tartışmalar bir devralmaya yol açmayı amaçlıyor.

Bulutta bir teknolojik ve ticari ittifak

Şirketin başkanı ve kurucusu Gilles Mergoil için bu birleşmenin belirli bir amacı var: Neoxia’yı Fransa’daki bulut liderlerinden biri yapmak. Lider, “Ve bunu başarmanın en iyi yolunun bunu tek başına yapmamak olduğuna ikna oldum” diyor.

Fransa ve Kanada’da yerel bulut çözümleri, veri ve bulut altyapılarının geliştirilmesinde uzman 250 mühendis istihdam eden grup, iki kuruluşun “iş ve teknolojik uzmanlığını” bir araya getirmek istiyor.

Bu teknolojik uzmanlıklar arasında özellikle AWS ve GCP bulut ortamlarına hakimiyet yer alır. Neoxia, gerçekten de DevOps, AWS ve Google Cloud Platform geçişinde uzmanlaşmış bir oyuncu olan Skale 5’in (2018’de kuruldu) sahibidir.

ESN ve Deloitte France’ın birleşmesi devam ediyor sonuçlandırmakbulut alanında “stratejik vizyon ve geniş ölçekte uygulama kapasitesini birleştiren, pazarda benzersiz” bir destek teklifinin oluşturulmasına öncülük etmelidir.

Hiper ölçekleyicilerle ayrıcalıklı ilişki

İki grup, Amerikan bulut devlerinin “lider iş ortakları” olduklarını vurguluyor: Amazon Web Services, Google Cloud ve Microsoft Azure. Evlilik talipleri, hiper ölçekleyicilerle daha da güçlü ittifaklar vaat ediyor.

Deloitte Fransa ve Fransızca konuşan Afrika Başkanı Gianmarco Monsellato, “Böylece, yarının ekonomik modellerini inşa etmek için dijital dönüşümlerde lider ortak olma hedefimizi teyit ediyoruz” dedi.

Bu nedenle strateji, açıkça Bulut hiper ölçekleyici ekosistemlerinin Fransa’daki gelişimine odaklanmıştır. Uygulanacak operasyon, çalışan temsilcisi organlarının önceden istişaresine tabidir.

Birleşme projesinin mali şartları ise açıklanmadı. Ancak Neoxia’nın mevcut liderlerinin rolü biliniyor. Gilles Mergoil, Jean-Baptiste Paccoud (Dijital ve Veri faaliyetleri direktörü) ve Jean-Pierre Chamarande (Skale 5), Deloitte’a Ortak olarak katılacaktı.genel-15