Ax-2 ekibi üyeleri Peggy Whitson (en solda), Rayyanah Barnawi, John Shoffner ve Ali Al-Qarni, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapacakları yolculuk öncesinde eğitime katıldılar.

Axiom Space tarafından organize edilen Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yönelik özel bir görev, Pazar günü Florida’dan yörüngedeki laboratuvara giden ilk iki Suudi astronotu taşıyarak fırlatılacak.

Meme kanseri araştırmacısı Rayyanah Barnawi, uzaya giden ilk Suudi kadın olacak ve göreve bir savaş pilotu olan Suudi Ali Al-Qarni de katılacak.

Axiom Mission 2 (Ax-2) ekibi, Florida’nın güneyindeki Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden saat 17:37’de (2137 GMT) bir SpaceX Falcon 9 roketine binecek.

Ekipte ayrıca, ISS’ye dördüncü uçuşunu yapacak eski bir NASA astronotu olan Peggy Whitson ve pilot olarak görev yapacak Tennessee’li bir iş adamı olan John Shoffner yer alıyor.

Pazartesi günü saat 13:30 civarında varmaları gereken ISS’de yaklaşık 10 gün geçirecekler.

Barnawi yakın tarihli bir basın toplantısında, “Bölgeyi temsil eden ilk Suudi kadın astronot olarak, taşımaktan büyük bir zevk ve onur duyuyorum” dedi.

Gemide yürüteceği araştırmanın heyecanının yanı sıra, ISS’deyken deneyimlerini çocuklarla paylaşmayı dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.

Kendi bölgelerinden astronotları ilk kez gördüklerinde yüzlerini görebilmek çok heyecan verici” dedi.

Kariyerli bir savaş pilotu olan Al-Qarni, “her zaman bilinmeyeni keşfetme ve sadece gökyüzüne ve yıldızlara hayran olma tutkusuna sahip olduğunu” söyledi.

“Sahip olduğum bu tür bir tutkunun peşinden gitmek ve şimdi belki sadece yıldızların arasında uçmak benim için harika bir fırsat.”

Misyon, Suudi Arabistan’ın uzaya ilk çıkışı değil.

1985’te hava kuvvetleri pilotu Prens Sultan bin Salman bin Abdulaziz, ABD’nin düzenlediği bir uzay yolculuğuna katıldı.

Ancak Suudi bir kadının yer aldığı uzay görevi, kadınların araba kullanma hakkını ancak birkaç yıl önce elde ettiği petrol zengini Körfez krallığının aşırı muhafazakar imajını yenilemek için yaptığı son hamle.

Krallık, 2018’de Suudi Uzay Komisyonu’nu kurdu ve geçen yıl uzaya astronot göndermek için bir program başlattı.

deneyler

Dört kişilik ekip, ISS’deyken yaklaşık 20 deney yapacak.

Bunlardan biri, sıfır yerçekiminde kök hücrelerin davranışını incelemeyi içerir.

Halihazırda ISS’de bulunan yedi kişiye katılacaklar: üç Rus, üç Amerikalı ve geçen ay uzay yürüyüşüne çıkan ilk Arap vatandaşı olan Emirlik astronotu Sultan al-Neyadi.

ISS misyonu, milyonlarca doları bulan meblağlar için nadir yolculuklar sunan özel bir uzay şirketi olan Axiom Space tarafından ISS anahtar sahibi NASA ile ortaklaşa yapılan ikinci görev olacak.

Şirket, astronotların eğitimini, ulaşım araçlarını kiralamayı ve kalışlarının sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlamayı denetler.

Axiom Space, Ax-1’in bir parçası olarak üç iş adamı ve eski astronot Michael Lopez-Alegria’yı yörüngede 17 gün geçirmek üzere göndererek Nisan 2022’de ISS’ye ilk özel astronot görevini gerçekleştirdi.

O sırada ISS’deki bazı astronotlar, uzay turistleriyle ilgilenmek için günlerini -sıfır yerçekiminde değerli olan- ayırmaları gerektiğini söylediler.

Whitson, “Zamanım aslında Mike Lopez-Alegria’nın ilk görevde geçirdiği zamandan çok daha az kısıtlı,” dedi. “Mürettebat üyelerine yardıma ihtiyaçları olduğu için çok daha fazla yardım etmeye hazır olacağım.”

Özel uzay istasyonları

Axiom Space için bu görevler, iddialı bir hedefe yönelik ilk adımdır: 2025’te piyasaya sürülmesi beklenen ilk modülüyle kendi uzay istasyonunun inşası.

İstasyon, bağımsız olarak ayrılmadan ve yörüngeye girmeden önce ilk başta ISS’ye bağlanacaktı.

NASA, ISS’yi 2030 civarında emekliye ayırmayı ve bunun yerine astronotları kendi müşterilerini de barındıracak özel istasyonlara göndermeyi planlıyor ve bu da ABD uzay ajansının birkaç şirket tarafından programların geliştirilmesini teşvik etmesine öncülük ediyor.

Geçen yıl Moskova’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Kremlin ile Batı arasındaki bağlar çözüldüğü için Rusya, geçen yıl daha erken bir geri çekilme tehdidinde bulunarak, geçtiğimiz günlerde ISS kullanımını 2028’e kadar uzatmayı kabul etti.

Diğer uluslararası ortaklar – Japonya, Kanada ve Avrupa Uzay Ajansı – ABD gibi operasyonlarını 2030 yılına kadar sürdürme taahhüdünde bulundular.

© 2023 AFP

Alıntı: İlk Suudi astronotlarını ISS’yi ziyaret edecek özel görev fırlatma için ayarlandı (2023, 21 Mayıs), 21 Mayıs 2023’te https://phys.org/news/2023-05-private-mission-saudi-astronauts-iss.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1