M3 Pro, Apple’ın daha güçlü özel yonga setlerinin en yeni katılımcısı olacak ve şirketin önceki ürün lansmanlarına bakıldığında, bu tür SoC’lerin ilk önce daha pahalı MacBook Pro modellerinde piyasaya sürüldüğü görülüyor. Bununla birlikte, daha büyük, 14.1 inçlik bir iPad Pro’nun piyasaya sürüleceği ve bu çipe işlem yapılacağına dair bir söylenti dolaşıyor ve bu planın tamamlanması için bazı tavizler verilmesi gerekiyor. performans çekirdekleri yerine verimlilik çekirdeklerinin sayısı.

Alan ve termal kısıtlamalar nedeniyle iPad Pro’da yalnızca M3 Pro’nun temel sürümü bulunabilir

M3 Pro’yu bir iPad Pro’ya getirmek kesinlikle ‘çılgınca’ bir hareket gibi gelebilir, ancak Apple’ın M1’i üst düzey tabletlerine getirdiğini duyan insanlar da şaşırtıcıydı. Doğru koşullar altında, aynı silikonun ‘Pro’ versiyonu daha büyük bir tablette kendini bulabilir, ancak bazı tavizler verilmesi gerekecektir. Örneğin, ince bir tablette aktif bir soğutma çözümünün arka tarafı göz önüne alındığında, Apple, M3 Pro’nun temel sürümünü kullanmaya başvurmak zorunda kalacaktı.

Bilmeyenler için, M3 Pro’nun bu sürümü, altı performans ve altı güç verimliliği çekirdeğine bölünmüş 12 çekirdekli bir CPU’ya sahiptir. M3 Pro ve M2 Pro’nun temel varyantını karşılaştırdığımızda, performans çekirdeği sayısının aynı kaldığını ve Apple’ın yalnızca verimlilik çekirdeği sayısını artırmaya odaklanabileceğini görüyoruz. 12 çekirdekli, M2 Pro’nun 10 çekirdekli kısmına kıyasla daha iyi çok çekirdekli performansla sonuçlanacak olsa da, fark, daha fazla performans çekirdeği olsaydı olacağı kadar büyük olmayacak.

14.1 inçlik iPad Pro’nun daha geniş yüzey alanı, ısıyı küçük versiyonlara göre biraz daha iyi dağıtabiliyor ancak fanın olmaması ‘gece ve gündüz’ farkını da beraberinde getirebiliyor. Gelecekteki bir tablette çalışan M3 Pro’nun, bir MacBook Pro veya Mac Studio modelinde çalışan aynı birime kıyasla daha düşük bir TDP’de çalışması da mümkündür. Bu, daha düşük performans anlamına gelir, ancak aynı zamanda, bu ekstra CPU ve GPU çekirdeklerine erişiminiz olur. Ne yazık ki, bu noktada hiçbir şey doğrulanmadı, bu nedenle somut bir bilgi elde edene kadar bu bilgilere şüpheyle yaklaşın.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twitter



genel-17