Tesla’nın patronu Elon Musk, yaklaşık iki yıl önce insansı bir robot duyurdu. İlk izlenimler o kadar iyi değildi, hatta alay konusu bile olabilir. Elektrikli otomobil üreticisi şimdi video aracılığıyla bir güncelleme sağlıyor ve Tesla botunun ilerleme kaydettiğini göstermek istiyor.

Tesla botu olarak da anılan Optimus, 2021 yazında duyurulmuştu ve çalışan ilk prototipi geçen sonbaharda gösterilmişti. Bununla birlikte, özellikle Boston Dynamics’ten Atlas gibi “meslektaşları” ile karşılaştırdığınızda, Optimus’un daha gidecek çok yolu olduğunu o zamanlar fark etmek mümkündü ve fark edilmelidir.

Çünkü Atlas, etkileyici parkurlarda ustalaşıp bir insan gibi akıcı bir şekilde hareket ederken, Optimus sadece yürüyüp seyircilere dimdik el sallayabildi. Ancak şimdi Tesla, eleştirmenleri susturmayı amaçlayan bir video yayınladı.

Optimus, Cybertruck ile tanışıyor

Bir Tesla yatırımcı toplantısında yayınlanan video, basit görevleri yerine getiren beş yeni prototip robotu gösteriyordu. Bu, otomobil üreticisinin ofislerinde dolaşmayı içerir ve Tesla botları ayrıca birkaç siber kamyonun yanından geçer.

En yeni Optimus prototipleri herhangi bir hız rekoru kırmasa da ve Atlas’ın akıcı hareketlerinden hala çok uzakta olsalar da, ilerlemeden kesinlikle söz edilebilir. Tesla ayrıca robotların çevrelerini nasıl tanıyabildiklerini ve ezberleyebildiklerini de gösteriyor.

Elon Musk, şirketinin robotlarını tanıtmaya devam ediyor ve Optimus’un “son derece hafife alındığını” söylüyor. Tesla patronu, talebin sonunda 10 ila 20 milyar birime ulaşabileceğinden şüpheleniyor. Yine de bu kulağa bilim kurgu gibi geliyor ve aklımızı gerçekten rahatlatan bir gelecek vizyonu olup olmadığından emin değiliz.

İnsansı robotlara doğru atılan ilk adımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir gün kendi ev robotuna sahip olmayı hayal edebiliyor musun? Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından bize yazın.genel-27