Kripto, küresel ekonomik paradigmayı bozmak amacıyla dijital para birimlerinin değiş tokuşunda değil, insanların biyometrik verilerinin karaborsa ticaretini kolaylaştırarak bir kez daha çığır açtı. Spesifik olarak, OpenAI CEO’su Sam Altman liderliğindeki bir kripto projesine göz yummak isteyen dolandırıcıların, henüz yayınlanmamış Worldcoin projesi için madeni para talep etmek amacıyla insanların irislerinin ayrıntılı taramalarını satın aldıkları bildiriliyor.

Haber ilk olarak Çin merkezli kripto tarafından gün yüzüne çıktı. çıkış BlockBeats, hangi tweet attı Perşembe, Worldcoin ağ betasına erişim elde etmek için kullanılan süsen karaborsası hakkında. Kullanıcıların, vücutlarının ve yüzlerinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalamak için kullanılan fiziksel bir görüntüleme cihazı olan Worldcoin “Orb” tarafından yapılan bir taramaya gözlerini göndermeleri gerekir. Yapanlara ücretsiz kripto jetonları vaat edilirken onların hesapları anonimleştirilmiş Esasen, proje bir tür teklif sunmak istiyor evrensel temel gelir Hâlâ “insan” olduklarını ve Altman’ın kendi yapay zeka sohbet robotlarından (ya da daha kötüsü, Altman’ın sözde bir AGI’nin kötü tanımlanmış duygusu).

Bu Orb operatörleri, şirketin şu anda faaliyet gösterdiği ve anakara Çin’i içermeyen ülkelere yayılmıştır. Şirket, şu ana kadar 1,7 milyondan fazla kişinin kaydolduğunu söylüyor. But BlockBeats’e göre, Çin’deki insanlar iris verilerini Kamboçya, Kenya ve diğer birkaç ülkedeki insanlardan kişi başı 30$ gibi düşük bir fiyata satın alıyor.

OpenAI sorunun aslında bu olduğunu iddia ediyor doğrulandı “Dünya kimlikleri” gerçek iris taramaları yerine karaborsada üçüncü taraf bir World uygulamasına gönderiliyor. Dünya kimlikleri esasen sertifikalardır belirtmek birisi eşsiz bir insan Şirket, Gizmodo’ya bir e-posta ile sorunun “birkaç yüz vaka” ile sınırlı olduğunu söyledi. Şirket, kaydı değiştirdiğini iddia etti azaltmak için statik QR kodları yerine dinamik kullanıyordu. suistimal etmek. şirket ayrıca işaret etti kullanıcıların World ID’si için yeni bir kurtarma süreci oluşturma çabaları.

TŞirketin son zamanlarda yaşadığı tek güvenlik sorunu bu değil. TechCrunch geçen hafta bilgisayar korsanlarının birkaç Orb operatörüne kötü amaçlı yazılım yüklemeyi başardıklarını bildirdi. cihazlar. Bu, kötü niyetli aktörlerin kazançları, kayıtları ve daha fazlasını görüntüleyen Worldcoin çevrimiçi portalına erişmesine izin verdi. İsimsiz bir güvenlik araştırmacısı siteye, karanlık ağda dolaşan birkaç Orb operatörünün oturum açma kimlik bilgisi olduğunu söyledi. pazar yerleri.

Worldcoin’in “güvenli” doğasına çok dikkat edildiği için, raporlar Orb operatörünün oturum açma işlemlerinin iki faktörlü kimlik doğrulamayı bile gerektirmediğini gösteriyor. 2FA dijital güvenliğin sonu değil. Bir sözcü TechCrunch’a şunları söyledi: bilgisayar korsanlarının, kullanıcıların biyometrik bilgilerine erişmediği ve hiçbir hassas verinin alınmadığı.

Şirketin açıklamalarına göre, yöneticiler artık değişmez bir şekilde blok zincirine bağlı olan biyometrik verilerin karaborsa ticaretinden ziyade, büyük kripto şemasına verilen zararla daha fazla ilgileniyor. Proje zaten bir raporda göreve alınmıştır. MIT Teknoloji İncelemesi hedefleme için veri karşılığında yoksul topluluklar. Worldcoin, doğrulama sürecinin kullanıcıların “insanlıklarını” doğrularken anonimliklerini korumalarına izin verdiğini söyledi. Şirket daha önce Mart ayında söyledi Blog yazısı “Yapay zekadaki gelişmeler, yapay zeka ile internetteki insanlar arasında ayrım yapmayı zorlaştırarak gerçek insan tanıma ve doğrulama ihtiyacını vurguluyor.”

Altman’ın OpenAI’si, modern yapay zekanın yaygınlaşmasından sorumlu en büyük şirketlerden biridir. CEO bir uzun süredir silikon vadisi figürü ve yatırımcı, Y Combinator’ın ilk ortaklarından biri ve son derece kısa bir süre Reddit’in CEO’su. Enerjisinin çoğunu OpenAI’ye harcamaya karar vermeden kısa bir süre önce 2019’da Worldcoin’i kurdu.

Altman, daha sonra iddia ettiği sorunu, kripto tarafının acele etmesini gerektirdiğini mi yaratıyor? Kuyu, pastasını alan ve onu da yiyen biridir. İçinde son oturma Kongre üyeleri ilehala izin verdiği sürece, AI düzenlemesinden yana olduğunu beyan etti. potansiyel olarak ödeme yapan milyonlarca müşteriye geniş erişim. Rağmen amorti edilmiş kripto fiyatı Dünya çapında, Worldcoin’e göre, Worldcoin başka bir 100 milyon dolarlık finansmanı kapatmayı umuyor. Finans Zamanları anlaşmaya yakın isimsiz kaynaklara dayanmaktadır. Altman’ın Worldcoin için önceki destekçilerinden biri, FTX’in şu anda suçlanan eski CEO’su Sam Bankman-Fried idi. İronik bir şekilde, bu diğer Sam’in kendisi bir lehte düzenlemenin başlıca savunucusu kripto endüstrisi için.

genel-7