CEO Elon Musk Salı günü otomobil üreticisinin 2023 yıllık hissedarlar toplantısında Salı günü yaptığı açıklamada, geleneksel reklamcılıktan uzun süredir kaçınan bir şirket olan Tesla’nın planı “deneyeceğini” söyledi.

Tesla, diğer otomobil üreticileri gibi geleneksel reklamcılık için ödeme yapmaz. Ve buna gerçekten gerek yoktu. Şirket, e-postalar, mevcut sahipleri müşteri çekmeye teşvik eden tavsiye programları ve tabii ki Musk’ın birçok tweet’i gibi diğer pazarlama yöntemleriyle inanılmaz derecede popüler hale geldi.

Tesla, ev yapımı reklamlar için sadık müşterilerine bile yöneldi. 2017’de bir Tesla destekçisinin ardından Twitter’da bir mektup yayınladı Musk, küçük kızının şirketin bir reklam yarışması düzenlemesini önerdiğini yazdığını söyledi ve Musk bu fikri kabul etti. 10 yaşındaki kızdan esinlenerek Project Loveday olarak adlandırılan yarışmanın galibi YouTuber ve teknoloji eleştirmeni Marques Brownlee oldu.

2010 yılında, Reklam Çağı Tesla’yı kutladı Tesla’nın ürününün kalitesine güvenmesi ve ilk müşterilerinden gelen ağızdan ağza sözler sayesinde şirketi şu anda bir elektrikli araç otomobil üreticisi ve teknolojik yenilikçi olarak ikonik bir konuma yükseltmesi nedeniyle “Amerika’nın en gözde markalarından” biri haline geldi.

Musk o sırada Advertising Age’e “Sahiplerimiz bizim elçilerimiz oluyor” dedi.

Şimdi, şirket yeni araba özelliklerini tanıtmayı ve araçlarının satın alınabilirliğinin reklamını yapmayı hedeflediğinden, Musk bu düşünce tarzını değiştirmeye istekli görünüyor.

Musk Salı günü Youtuber ve mali analist olan Kevin Paffrath’ın, namı diğer Meet Kevin’ın bir sorusuna yanıt olarak, “Biraz reklam deneyeceğiz ve nasıl gideceğini göreceğiz,” dedi. ETF kodu, PPTesla’yı en büyük konumu olarak sayıyor.

Paffrath, Tesla’nın hava yastığı dağıtımlarını iyileştiren havadan güncellemeler gibi özelliklerin reklamını yapabileceğini veya gerçekte “Tesla’nın başlangıç ​​fiyatı ABD’deki ortalama araba fiyatının altındayken” Tesla’ların “süper pahalı” olduğuna dair yaygın inançlara karşı çıkabileceğini belirtti.

Musk, büyük ölçüde reklamcılığa bağımlı bir şirket olan Twitter’ın CEO’su olarak yaşadığı deneyimin kendisine “reklamın harika bir şey olduğunu ve herkesin bunu yapması gerektiğini” gösterdiğini belirterek aynı fikirdeydi.

“Sanırım sizin daha büyük bir noktanızı anlıyorum, o da Tesla’lar hakkında insanların bilmediği harika özellikler ve işlevler olduğu ve Tesla hesabını ve benim hesabımı takip eden pek çok insan olduğu açık olsa da… koroya vaaz veriyor ve koro çoktan ikna oldu.”

Belirsiz olan, bir Tesla reklam kampanyasının nasıl görünebileceğidir. Tarih bir rehber sağlarsa Musk, kaynak olarak diğer şirketlerinden birine başvuracaktır. (The Boring Company, SpaceX ve Tesla gibi Musk şirketlerinin kaynakları paylaştığı biliniyor). Bu durumda Musk, ilk Tesla reklamlarını yayınlamak için Twitter’a yönelebilir.

genel-24