Bir yıldızın bir kara deliğin içine çekilmesini gösteren bir sanatçı çizimi – gökbilimcilerin gözlemlediği en büyük patlamaya neyin sebep olduğuna dair teorilerden sadece biri.

Gökbilimciler Cuma günü, şimdiye kadar gözlemlenen “en büyük” kozmik patlamayı, üç yıldan daha uzun bir süre önce uzak evrende aniden parlamaya başlayan Güneş Sistemimizin 100 katı büyüklüğünde bir ateş topunu belirlediklerini söylediler.

Gökbilimciler, patlamanın en olası açıklaması olduğunu düşündükleri şeyi sunarken, şaşırtıcı fenomeni anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

AT2021lwx olarak adlandırılan patlama, evrende gözlemlenen en parlak flaş değil. Bu rekor, Ekim ayında Tüm Zamanların En Parlakı için BOAT lakaplı bir gama ışını patlaması tarafından hâlâ tutuluyor.

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nde astrofizikçi ve yeni bir çalışmanın başyazarı olan Philip Wiseman, AT2021lwx’in “en büyük” patlama olarak kabul edildiğini çünkü son üç yılda BOAT’ın kısa süreli parlamasının ürettiğinden çok daha fazla enerji saldığını söyledi.

Wiseman, AFP’ye bunun “tesadüfi bir keşif” olduğunu söyledi.

Kaliforniya’daki Zwicky Geçici Tesisi, AT2021lwx’i ilk olarak 2020’de gökyüzünün otomatik taraması sırasında tespit etti.

Ancak Wiseman, ertesi yıl insanlar tarafından fark edilene kadar “temelde bir veritabanında oturdu” dedi.

Ancak Wiseman da dahil olmak üzere astronomlar ona daha güçlü teleskoplarla baktıklarında ellerinde ne olduğunu anladılar.

Işığın farklı dalga boylarını analiz ederek, patlamanın kabaca sekiz milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğunu hesapladılar.

Bu, gökyüzündeki diğer birçok yeni ışık parlamasından çok daha uzaktır – bu da, arkasındaki patlamanın çok daha büyük olması gerektiği anlamına gelir.

Wiseman, Güneş’ten yaklaşık iki trilyon kat daha parlak olduğu tahmin ediliyor.

Gökbilimciler birkaç olası açıklamayı incelediler.

Birincisi, AT2021lwx’in patlayan bir yıldız olduğu, ancak flaşın daha önce görülen herhangi bir “süpernova”dan 10 kat daha parlak olduğu.

Başka bir olasılık, bir yıldızın süper kütleli bir kara delik tarafından emilirken parçalandığı, gelgit bozulması olayı olarak adlandırılan olaydır. Ancak AT2021lwx, bu olaylardan hala üç kat daha parlak ve Wiseman, araştırmalarının bu yöne işaret etmediğini söyledi.

Kıyaslanabilir tek parlak kozmik olay, süper kütleli karadeliklerin galaksilerin merkezinde büyük miktarda gaz yuttuğu kuasardır.

Ancak Wiseman, parlaklıkta titreme eğiliminde olduklarını, oysa AT2021lwx’in üç yıl önce birdenbire sıfırdan parlamaya başladığını ve hala parıldadığını söyledi.

Wiseman, “Daha önce hiç görmediğimiz bu şey – birdenbire ortaya çıktı” dedi.

“Mutlak bulmaca”

dergisinde yayınlanan yeni çalışmada, Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleriuluslararası araştırma ekibi en olası senaryo olduğuna inandıkları şeyi ortaya koydu.

Teorileri, Güneş’ten yaklaşık 5.000 kat daha büyük olan devasa, tek bir gaz bulutunun süper kütleli bir kara delik tarafından yavaş yavaş tüketilmesidir.

Ancak Wiseman, “bilimde asla kesinlik yoktur” dedi. Ekip, teorilerinin “tamamen makul” olup olmadığını görmek için yeni simülasyonlar üzerinde çalışıyor.

Wiseman, bir sorun, süper kütleli karadeliklerin galaksilerin merkezinde yer alması olabilir – bu boyuttaki bir patlama için galaksinin Samanyolu kadar geniş olması beklenebilir, dedi.

Ancak hiç kimse AT2021lwx’in yakınında bir galaksi tespit edemedi.

Wiseman, “Bu tam bir muamma,” diye itiraf etti.

Gökbilimciler artık ne arayacaklarını bildiklerine göre, başka benzer patlamaların kaçırılıp kaçırılmadığını görmek için gökyüzünü araştırıyorlar.

Daha fazla bilgi:
P Wiseman ve diğerleri, olağanüstü toplanma olayı AT2021lwx’in çok dalga boyunda gözlemleri, Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri (2023). DOI: 10.1093/mnras/stad1000. Academic.oup.com/mnras/advance … ras/stad1000/7115325

© 2023 AFP

Alıntı: Gökbilimciler, 15 Mayıs 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-05-astronomers-puzzled-largest-cosmic-explosion.html adresinden alınan şimdiye kadarki “en büyük” kozmik patlama (2023, 14 Mayıs) karşısında şaşkına döndü.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1