Şekerleme yapmanın bir yolu yok: Karınca Adam ve Yaban Arısı: Quantumania iyi değildi Film, kritik ve ticari bir hayal kırıklığıydı ve MCU’nun zaten titrek ve dolambaçlı Multiverse Saga’yı daha da karmaşık hale getiren ortalamanın altında çabalar sunma yönündeki mevcut eğilimini sürdürdü. kuantum başarılı olmak için tüm unsurlara sahipti: Paul Rudd’un cazibesi, heyecan verici bir öncül – en azından kağıt üzerinde -, ilginç bir kötü adam, Michelle Pfeiffer. Ne yazık ki, film tüm bu potansiyeli boşa harcadı ve monolog yapan kötü adamının iddia ettiğinin aksine, korkunç CGI, absürt karakterler ve gerçek bir çıkarı olmayan tuhaf ve kafası karışmış bir hikaye sunuyor.

Kimin suçu kuantumsıradanlık mı? Senarist Jeff Loveness, MCU’nun en cana yakın kahramanlarından birini israf eden ve Multiverse Saga’nın Big Bad’ini bir patlama yerine bir fiyaskoyla tanıtan zayıf bir hikaye yazarak suçun çoğunu üstleniyor. Bununla birlikte, yönetmen Peyton Reed’in burada gerçek suçlu olduğunu söyleyebilirim, özellikle de iki filmden sonra Reed’in bu karakterler üzerinde daha iyi bilgi sahibi olması ve daha fazla kontrol sahibi olması gerektiğinden. İlk iki Karınca adam filmler harika değildi, ama değildiler Bu banyo, değil mi? Belki de öyleydi; o kadar yüksek bir MCU’daydık ki ya fark etmedik ya da onlara izin verdik.

Ancak, Paul Rudd sayesinde Ant-Man’de hala umut var. Ancak karakter MCU’da devam edecekse farklı bir liderlik altında olması gerekiyor. bu Karınca adam serinin onu çıkmazdan çıkarması için daha emin, kendine güvenen bir ele ihtiyacı var; bu karakterlerin hayranı olan ve onlara şaka muamelesi yapmayan bir lidere ihtiyacı var; aynı zamanda yazar olan bir yönetmenle işleri sıkı tutması gerekiyor; her şeyden önce, MCU’nun fabrikada üretilen içeriğine yabancı bir yabancı olan taze kana ihtiyacı var. Kısacası, Ant-Man’in Edgar Wright’a ihtiyacı var.

Bir zamanlar Wright ülkesinde

Hemen hemen her MCU hayranı bilir Karınca adam serisi ilk olarak beğenilen tür film yapımcısı Edgar Wright tarafından geliştirildi. Çok sevdiği Cornetto Üçlemesi ile öne çıkan yönetmen, IP’yi geliştirmek için yaklaşık on yıl harcayarak 2006’dan beri projenin arkasındaydı. Ve beyaz perdeye çevirmek riskli bir özellikti; Marvel hayranları, Hank Pym ve Janet van Dyne’ın kim olduğunu biliyor olabilirdi, ancak ortalama bir sinemasever, süper gücü bir karınca boyutuna küçülen bir kahraman ihtimaline gözlerini devirebilirdi.

Karınca adam Wright ile birlikte yaşadı ve öldü. 2013 yılında Feige MTV sayısı yönetmenin vizyonunun “filmi yapmamızın tek nedeni” olduğunu. Ancak zaman, farklı vizyonlara sahip film yapımcılarının MCU’nun sıkı kısıtlamaları içinde çalışamayacağını kanıtladı ve yakında trajedi başlayacak. Film prodüksiyona girer girmez, Feige ve Wright arasındaki farklılıklara dair söylentiler çıktı ve bomba gibi sonuçlandı. Mayıs 2014 duyurusu Wright’ın yönetmen olarak ayrıldığını.

Peyton Reed, projeyi birkaç isim dolaştıktan sonra sonunda Wright’ın yerini aldı. Reed, Wright’ın kaldığı yerden devam etti ve hiçbir şey olmamış gibi devam etti, Adam McKay ve Rudd senaryoya katkıda bulundu. Bununla birlikte, Wright’ın gölgesi projenin üzerinde büyük görünüyordu – yönetmen neredeyse on yılını üzerinde çalışarak geçirmişken nasıl olmasın? Ve Feige ve Reed, ikincisinin koyduğu konusunda ısrar etseler de filmde kendi dönüşü, Wright’ın DNA’sı projenin her yerindeydi. Her önemli oyuncu seçimi Wright altında yapıldı: Rudd, Michael Douglas, Michael Peña, Evangeline Lily. Filmin en başarılı sahnelerinden bazılarını baştan sona Wright yazdı: Luis’in hızlı tempolu anlatımı – muhtemelen filmin en ikonik kısmı -, Thomas the Tank Engine dövüşü, 1960’ların havası. Karınca adam adı dışında her şeyiyle Edgar Wright’ın projesiydi.

Devam filmi daha az Wright’tı, yani çok daha kötüydü. Karınca Adam ve Yaban Arısı muhtemelen bu taraftaki en unutulabilir MCU filmi Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü. MCU’nun en kötü kötü adamına, sönük bir olay örgüsüne, meh aksiyon sekanslarına ve asla devam etmeyen ezici bir aşka sahip. Michelle Pfeiffer ve Quantum Realm’in tanıtımları, bu konudaki tek iyi şeyler, ama bunun dışında, Karınca Adam ve Yaban Arısı en kötü MCU filmi türüdür: abartılı, abartılı ve aşırı hoşgörülü.

Edgar Wright, sen bizim tek umudumuzsun

Paul Rudd ve Jonathan Majors, Ant-Man and the Wasp: Quantumania'dan bir sahnede birbirlerine bakıyorlar.

Net değilse söyleyeyim, büyük bir Edgar Wright hayranıyım. bu Cornetto Üçlemesi bir komedi başyapıtıdır, Bebek Sürücüsü aksiyon, tarz ve mizahın mükemmel karışımı ve ben mezarıma kadar onu savunacağım. Soho’da Dün Gece. Onu sevin ya da nefret edin, Edgar Wright’ın gerçek bir yazar, tarzı ve mizah anlayışı bir mil öteden tanınabilen bir yönetmen olduğu inkar edilemez. MCU’nun umutsuzca ihtiyacı olan şey bu: serinin sayılara göre hikaye anlatımını bozabilecek güçlü, yetenekli, kararlı bir film yapımcısı. MCU’nun, gücü hızla tükenen bir seriye hayat vermek için benzersiz vizyonlara sahip cesur sanatçılara ve ödün vermeyen yönetmenlere ihtiyacı var.

Edgar Wright’ın tarzı ya hep ya hiçtir; yumuşatılmış veya yarım yamalak fikirler edinmiyorsunuz. Film yapımına yönelik hızlı tempolu, kinetik, canlı yaklaşımı, Karınca adam, ayırt edici bir öze sahip olduğu için hiçbir zaman göze çarpmayan bir franchise. Birçok yoldan, Karınca adam Reed’in bu filmlere güvenli ve tek kullanımlık yaklaşımı hakkında çok şey söyleyen üç filmi olmasına rağmen hala boş bir tuval. Wright bir anda heyecan verici olurdu Karınca adam film, diziye sağlıklı dozda adrenalin enjekte ediyor ve ağızda kalan çirkin tadı ortadan kaldırıyor. kuantum.

Dürüst olacağım: dördüncü Karınca adam Film bu noktada gereksiz görünebilir. Scott Lang’ın minik kahramanı, MCU’da her zaman ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmüştür; içinde Yenilmezler: Oyunsonu, olay örgüsünün gerçek katalizörü olduğunda, herkes onu hala küçük bir zaman olarak görüyor – aile birleşiminde herkesin dalga geçtiği çirkin, zayıf kuzen. Rocket ona hakaret eder, Nebula onu kovar, Rhodey ona zorbalık yapar ve diğerleri onu bir palyaço, maaş derecesinin çok üstüne çıkmış aşırı heyecanlı bir hayran olarak görür. kuantum Multiverse Saga’nın Big Bad’iyle ve diğerleriyle savaşarak büyük liglere mezuniyeti olacaktı. Ama yine de filminde yetersiz satıldı, herkes “kendi liginin dışında” olduğu için ona ucuz çekimler yaptı.

Reed’in Ant-Man versiyonuyla ilgili temel sorunum, karakterin MCU’nun kum torbası olmasına izin vermesi; Hawkeye bile daha fazla saygı görüyor. Ama Wright buna asla izin vermezdi; Ant-Man’e onu bu kadar kısa satamayacak kadar çok saygısı ve sevgisi var. Wright gerçek bir hayran, Ant-Man’in cazibesini anlayan ve onu diğer İntikamcılar arasında özel ve benzersiz olarak gören biri. Wright, Ant-Man’in potansiyelini ve Yenilmezler ile MCU için neler yapabileceğini görüyor. Wright’ın zihni, Ant-Man’in güçleriyle harikalar yaratabilirdi; mevcut MCU onlara gerçekten yararlı herhangi bir şey yerine görsel bir şaka olarak davranırken, Wright’ın huzursuz, dinamik tarzı Ant-Man’in becerilerini sonuna kadar kullanırdı.

Wright’ın yönettiği Karınca adam Film aynı zamanda küçük kahramanın çizgi romandaki en havalı iki kötü adama karşı savaşmasına izin verebilir: Eric O’Grady, Kara Karınca; MCU’nun vasat bir filmde harcadığı kişi. Wright, bu süreçte Ant-Man’in değerli ve gururlu bir versiyonunu sunarken bu iki karakterin hakkını verecek doğru yönetmen olacaktır.

Sonra ne olur?

Ant-Man and the Wasp: Quantumania'dan bir sahnede Kathryn Newton ve Paul Rudd garip bir gezegenin yüzeyinde duruyorlar.

Dördüncü olma şansı Karınca adam film akıllıdır. kuantum MCU için düşük bir noktaydı, belki de karakterin zaten titrek olan itibarına onarılamaz bir şekilde zarar veriyordu. Paul Rudd her zaman memnuniyetle karşılanan bir varlıktır, özellikle de daha fazla şakanın hedefi olacaksa ve gelecekte mükemmel bir yardımcı karakter olarak geri dönebilirse İntikamcılar film, özellikle Kang ile “dövüşme” deneyimi göz önüne alındığında. Ama karınca büyüklüğündeki kahramanı için dördüncü bir solo film? Olası olmayan.

Ancak, sihirli bir nedenden dolayı gerçekleşirse, o zaman Peyton Reed’in görüşü altında olmamalı. Yönetmen şimdiden üç çekim yaptı ve her seferinde daha kötü projeler sunuyor. Şimdiye kadar, ilkinde işe yarayan her şey açık Karınca adam Wright’ın zihninden geldi. Projeyi geliştirmek için on yıl harcadıktan sonra Wright, onu MCU’nun içine attığı sıradanlık çukurundan kurtarma şansını hak ediyor. Karınca Adam havalı olabilir; cehennem ha dır-dir Serin. Öyleyse neden büyük ekranda bu kadar topal? Dünyanın görmesi için soğukkanlılığını ortaya çıkarması için havalı bir yönetmene ihtiyacı var ve potansiyeline ulaşamadığını yaklaşık on yıl izledikten sonra, biz de umutsuzca istiyoruz.

Görünüşe göre dördüncüye ihtiyacımız var. Karınca adam film, ancak doğru liderlik altında. Scott Lang kefaretini hak ediyor, biz iyi bir filmi hak ediyoruz ve Edgar Wright sonunda MCU’ya katılıp MCU’nun başına geçmeyi hak ediyor. Karınca adam her zaman yapmak istediği film.
genel-19