Ah, Kıyamet. Harika Kıyamet. Güzel Kıyamet Görkemli Kıyamet. id Software’in ikonik FPS oyunları için genişletmeleri ve eklentileri düşündüğümde, hem orijinal oyun hem de Doom 2 için devasa, özel yapım WAD’ler olan The Plutonia Experiment ve TNT Evilution’ı düşünüyorum. Hayran yapımı harita paketleri fikri Doom’un ticari sürümlerine resmi olarak eklenmesi, sanki 90’ların topluluk içeriğinin zorlu günlerine geri dönmüşüm gibi, içimi hala nostaljiyle dolduruyor. Ve şimdi, Doom ve Doom 2’nin en yeni limanları, Bethesda tarafından resmi olarak düzenlenen, onaylanan ve yayınlanan 27 haritalık yeni bir güçlü genişleme paketine sahip.

Adını Jüpiter’in aynı adlı uydusundan alan ‘Base Ganymede’, Doom topluluğu adı ‘Khorus’ ile de bilinen Adam Woodmansey tarafından yaratılan bir megawad. İlk olarak 2009’da piyasaya sürülen Ganymede, tıpkı Doom’un 1993’teki ilk sürümünde olduğu gibi üç bölümde ve amaca yönelik 27 haritada geçiyor.

Ganymede’nin son sürümü 2012’de piyasaya sürüldüğünde, Doom topluluğu tarafından hayran yapımı materyallerin en iyilerini ödüllendiren yıllık ‘Cacoawards’da onurlandırıldı. Şimdi Base Ganymede, Bethesda tarafından resmi olarak seçildi, küratörlüğünü yaptı ve yeniden yayınlandı. Doom ve Doom 2’nin Bethesda yeniden sürümleriyle uyumlu olan Base Ganymede’yi artık resmi eklentiler menüsü aracılığıyla ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Bir zamanlar Ganymede oynamış biri olarak, tutarlı bir görsel tasarımı, koridor ve arena çekiminin bir kombinasyonunu ve kan ve Cehennem görüntülerini orijinal Inferno’nun bile ötesine taşıyan son bir bölümü bir araya getiren kesinlikle hayran yapımı en iyi WAD’lerden biri.

Başından beri biraz soyut ve ayrıntılı olan John Romero seviyeleriyle karşılaştırıldığında Woodmansey, üçüncü bölümde tamamen serbest bırakmadan önce tutarlı, ‘mantıklı’ temel tasarımla sizi rahatlatan çarpıcı bir karışım yaratıyor. Doom’u ateşleyin ve Ganymede Üssü’nü bugün alın.

Alternatif olarak, aniden nostaljik bir havaya girerseniz, eski en iyi oyunlardan bazılarını denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca 2023’te çıkacak en iyi oyunlara göz atabilir veya Bethesda’nın er ya da geç gelmesini umduğumuz Fallout 5 çıkış tarihi ile başka neler yaptığını öğrenebilirsiniz.oyun-2