Steve Wozniak, son aylarda çok fazla dikkat çeken yeni yapay zeka destekli araçlar dalgası hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.

Ile konuşmak BBC Apple’ın kurucu ortağı bu hafta, teknolojinin siber suçlular tarafından çevrimiçi dolandırıcılıkları daha inandırıcı ve dolayısıyla tespit edilmesini zorlaştırmak için giderek daha fazla kullanılmasından korktuğunu söyledi.

OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotu ve Google’ın Bard eşdeğeri, doğal, insan benzeri bir şekilde yazılı biçimde sohbet edebilen, sayısı giderek artan üretken yapay zeka araçları arasındadır. O kadar güçlüler ki, Goldman Sachs’ın yakın tarihli bir raporu, teknolojinin önümüzdeki yıllarda tahmini 300 milyon işyeri rolünü etkileyeceğini öne sürdü, ancak bu işlerin birçoğunun yerini değiştirmek yerine muhtemelen teknoloji tarafından destekleneceğini de ekledi.

Wozniak, teknolojinin çok daha nahoş bir yanını göz önünde bulundurarak şunları söyledi: “Yapay zeka o kadar zeki ki, sizi kim oldukları konusunda kandırmak isteyen kötü oyunculara açık.”

ile yapılan bir röportajda CNN Geçen hafta Wozniak da benzer görüşler sunmuştu, ancak yapay zekanın aynı teknolojiyi kullanan dolandırıcılıkları tespit edecek ve ardından hedefi kendilerini korumak için uygun eylemi yapması için uyaracak şekilde eğitileceğini umduğunu söyledi.

Ancak, yapay zeka tarafından güçlendirilebilen yalnızca e-posta dolandırıcılığı değildir. yakın zamanda Washington Post raporu suçluların, konuşmalarının sadece kısa bir örneğini kullanarak bir kişinin sesini klonlamak için AI teknolojisini nasıl kullandıklarını ortaya çıkardı. Daha sonra, bir akrabayı veya arkadaşı parayı teslim etmesi için kandırmak için bir telefon dolandırıcılığında sahte ama son derece ikna edici sesi kullanırlar.

BBC ile yaptığı röportajda Wozniak, yaratıcılarının belirli sınırlar içinde kalmasını sağlamak için yeni AI teknolojisinin düzenlenmesi çağrısında da bulundu.

Wozniak, Mart ayında bazı AI araçlarının geliştirilmesine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunan bir mektuba isimlerini veren yaklaşık 1.000 teknoloji uzmanından biriydi, böylece bunların güvenli bir şekilde konuşlandırılması için bir dizi yönerge hazırlanabilir. Elon Musk, mektubun imzacılarından bir diğeriydi.

Elli yıl önce Steve Jobs’la birlikte ilk Apple bilgisayarını yapan teknoloji mühendisi BBC’ye düzenlemenin “her şeyden paçayı kurtarabileceklerini hisseden” büyük teknoloji şirketlerini hedef almasını istediğini söyledi, ancak aynı zamanda düzenlemenin işe yarayıp yaramayacağını da düşündü. Etkili olun ve şunu ekleyin: “Bence para peşinde koşan güçler genellikle kazanıyor, bu biraz üzücü.”
genel-19