Çin polisi, yanlış bilgi yaydığı iddiasıyla ultra popüler AI sohbet robotu ChatGPT’yi kullanan bir kişinin emsal teşkil eden ilk vakalarından biri olabilecek bir olayda Pazar günü bir adamı tutukladı. Bu, ya da devlet aktörlerinin, üretici yapay zeka tarafından üretilen bir yalan olduğunu ilan ederek gerçek haberleri gözden düşürmesinin yeni bir yolu olabilir.

Bildirdiği gibi tarafından Güney Çin Sabah Postası Pazartesi günü, Kuzey Çin’deki Gansu eyaletindeki polis, 25 Nisan’da dokuz kişinin öldüğü varsayılan bir tren kazası hakkında sahte makaleler hazırladığı iddiasıyla bir adamı tutukladıklarını açıkladı. SCMP raporuna göre polis, adamın soyadını Hong olarak kaydetti ve kullandığını iddia etti. ChatGPT, “sahte” hikayeyi oluşturmak ve daha sonra çevrimiçi olarak birden çok blog aracılığıyla yaymak için. Özellikle Hong’un “tartışma çıkarmak ve sorun çıkarmakla” suçlandığı belirtildi. muhaliflere, aktivistlere karşı kullanılan siyasi yakalama suçu. Suçlama, beş ila 10 yıl hapis cezasına yol açabilir. 2013’te suçlama, internette sahte haber veya söylenti yayınlayan ve yaydığı iddia edilenleri içerecek şekilde genişletildi.

Söz konusu makalenin Çin blog platformu Baijiahao’daki birkaç düzine hesaba gönderildiği iddia ediliyor. Polisin, Hong’un Baijiahao’nun aynı içeriği birden çok hesaba gönderme konusundaki kısıtlamalarını atladığını ve birden çok farklı sürüm oluşturmak için ChatGPT’ye birkaç trend hikaye koyduğunu iddia ettiği bildirildi. yaklaşık 15.000 tıklama oluşturacak haber makalesi. Hong’un birden fazla blog türü satış noktası işleten bir şirketin sahibi olduğu iddia ediliyor. Platformların Shenzhen’de kayıtlı olduğu bildiriliyor. büyük bir büyük teknoloji işi ve üretim merkezi Güney Çin’de.

Çin’in Siber Uzay İdaresi Ocak ayında yeni bir yasa çıkardı tekrarinsanları deepfakes oluşturmak için yapay zeka kullanmaktan alıkoymak. Yasa, video ve ses canlandırmalarına ek olarak, onaylı yayın organları listesi dışında yapay zeka tarafından oluşturulan haber hikayelerini kısıtlıyor. Geçen ay Çin, ChatGPT de dahil olmak üzere AI sohbet robotlarını kısıtlayan yönergeler yayınladı ve uzmanlar Gizmodo’ya bunun üretken yapay zeka çevresinde ÇKP dostu bir ortam oluşturmaya yardımcı olun. İktidardaki Pekin hükümeti, örtmekle suçlanıyor 2011’deki Zhejiang yüksek hızlı kazasında olduğu gibi en az en az kişinin ölümüne neden olan diğer büyük tren kazaları 38 kişi ve çok daha fazla yaralandı.

Çinli kullanıcılar ChatGPT’ye bir VPN aracılığıyla erişebilse de, Çinli firmalar ülkenin katı sansür politikalarına uyacak kendi sohbet robotlarını oluşturuyor. sahibi olan Baidu gibi şirketler Baijiahao blog platformu, zaten kendi üretken yapay zeka sistemleri üzerinde çok çalışıyorlar.

Bu, Çin’in yeni AI karşıtı yönergeleri kapsamındaki ilk tutuklamalardan biri olsa da, yasanın siyasi çağrışımı tüm tutuklamayı bulanıklaştırıyor. Gansu polisinin özellikle ChatGPT kullanımına atıfta bulunması yeni bir şey, ancak polisin insanları söylentileri yaydığı iddiasıyla tutukladığı ilk seferin yakınından bile geçmiyor. 2013 yılında, Gansu polisinin bildirdiğine göre tutuklanmış lise çağındaki bir çocuk, internette “söylentiler” yaydığı iddiasıyla yalnızca Yang olarak tanımlandı. Genç adamın, bazı protestolara yol açan bir karaoke kulübünün çatısından düşerek ölen bir adam hakkında polisin ne kadar iyi soruşturma yürüttüğünü sorguladığı bildirildi.

gibi sohbet robotları ChatGPT zaten yalan söylemekte oldukça iyi. Avustralya’da yerel bir politikacı, chatbot üreticisi OpenAI’ye iftira attığı için dava açtı AI’nın yanlış bir şekilde hüküm giymiş bir suçlu olduğunu iddia ettiğini iddia etmek. Yine de bu, hükümetlerin yapay zekayı meşru raporlamayı reddetmenin bir yolu olarak görmediği anlamına gelmiyor. AI ile çalışan sivil özgürlük grupları, son zamanlarda Gizmodo ile baskıcı hükümetlerin “hepsi sadece AI” bahanesini kullanacaklarına dair endişelerini paylaştı. meşru raporları itibarsızlaştırmak.


Yapay zeka, sohbet robotları ve makine öğreniminin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamımızın tamamına göz atın yapay zekaveya kılavuzlarımıza göz atın En İyi Ücretsiz AI Sanat Üreticileri, En İyi ChatGPT Alternatifleri, Ve OpenAI ChatGPT Hakkında Bildiğimiz Her Şey.genel-7