Tayland, CATL ve diğerleri ile potansiyel pil tesisleri konusunda görüşüyor: Hükümet yetkilisi

Tayland Çin ile görüşmelerde bulunuyor CATL ve diğer pil üreticileri, Güneydoğu Asya’nın ikinci büyük ekonomisinde üretim tesisleri kuracak ve bölgesel bir pazar olma hırsına sahip olacak. EV bir hükümet yetkilisi, üretim merkezi olduğunu söyledi.

Bu tartışmalar, bölgesel bir otomobil merkezi olan Tayland’ın küresel pazarda önemli bir oyuncu olmaya çalıştığı bir dönemde ortaya çıktı. elektrikli araç (EV) elektrikli araçların benimsenmesini ve üretimini artırmak için vergi indirimleri ve sübvansiyonlar sunarak Çin dışında tedarik zinciri.

Tayland Yatırım Kurulu (BOI) Genel Sekreteri Narit Therdsteerasukdi, “Yalnızca CATL değil, pil endüstrisindeki birçok şirketle konuşuyoruz” dedi.

“Bu bizim hedeflerimizden biri. Pil hücresi üreticilerini fabrikalarını Tayland’da kurmaları için çekmek istiyoruz.”

Narit ayrıntı vermedi ve tartışmaların ne kadar ilerlediği belli olmadı.

CATL veya Contemporary Amperex Technology Co Ltd, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Web sitesine göre, %37 pazar payıyla dünyanın baskın pil tedarikçisi olan CATL’nin şu anda Güneydoğu Asya’da üretim tesisi yok.

Fujian merkezli Ningde şirketi, geçen yıl Tayland’ın önde gelen enerji şirketi PTT Pcl’nin bir yan kuruluşu ile bölgedeki “pille ilgili işlerde potansiyel işbirliği ve geliştirme fırsatlarını keşfetmek” için stratejik bir işbirliği yaptığını duyurdu.

PTT iştiraki ARUN PLUS, Tayland’da 2024 gibi erken bir tarihte EV üretme hedefiyle bir tesis inşa eden Tayvanlı Foxconn ile ortak girişimin bir parçası.

Tayland’ın elektrikli araç tutkusu
Tayland, Toyota ve Isuzu da dahil olmak üzere Japon otomobil üreticilerinin hakim olduğu üretim ile onuncu en büyük otomobil üretim ekonomisidir.

Bir hükümet planına göre Tayland, 2030 yılına kadar yıllık 2,5 milyon araçlık üretiminin yaklaşık %30’unu elektrikli araçlara dönüştürmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda Tayland, Great Wall Motors ve BYD Co.

Ancak Narit, Tayland’ın yerel pil üretimi ve şarj cihazları gibi diğer önemli bileşenler de dahil olmak üzere EV tedarikçilerini ve montaj fabrikalarını çekmek istediğini söyledi.

Narit, hükümetin amacının daha büyük pil üretim tesisleri kurmak için destek ve sübvansiyonları yönlendirmek olduğunu söyledi.

Tayland, kapasitesi 8 gigawatt saatten (GWh) fazla olan tesisleri finanse edecek yatırımları desteklemeye öncelik verdiğini de sözlerine ekledi.

Bu büyüklükteki bir tesis, 75 kilovat saatlik bir pille 106.000’den fazla EV’ye güç sağlamaya yetecek kadar hücre üretebilir.

CATL şu anda 11’i Çin’de, biri Macaristan’da ve biri Almanya’da olmak üzere 13 pil üretim merkezine sahiptir. Almanya, Erfurt yakınlarındaki 14 GWh’lik tesisi bu yıl üretimi artırmaya başladı.

Çin dışında hızla genişleyen CATL’nin diğerlerinin yanı sıra Ford Motor, Honda Motor Co ve BMW ile sözleşmeleri var. Bataryaları ayrıca Volkswagen’in ID serisine ve Çin’de üretilen Tesla arabalarına güç sağlıyor.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9