Olabilir ABD’yi etkileyen ilgili beyin enfeksiyonlarında artış çocuklar. Bazı bölgelerdeki hastaneler ve halk sağlığı yetkilileri, son yıllarda beklenenden daha yüksek sayıda pediatrik beyin apsesi belgelemiştir, bu genellikle Streptokok bakteriler. Bununla birlikte, komplikasyon nadirdir ve bazı yerlerde oran o zamandan beri temel çizgisine geri döndü.

Apseler irin cepleridir genellikle devam eden bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır (irin, ölü bağışıklık hücrelerinin ve mikropların bir karışımıdır). Beyinde, bu apseler sadece potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyonun işareti değildir. ancak beyin dokusuna baskı yaparak veya hayati kan damarlarını tıkayarak ek zarara neden olabilir.

Pediatrik beyin apseleri nadirdir, ancak ABD’deki bazı bölgelerde bariz bir şekilde görüldü son zamanlarda artış CNN’de geçen hafta bildirildi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin bir araştırmaya başladığını Las Vegas, Nevada bölgesinde ve çevresinde bir dizi vaka. 2022’de devletin bu tür 18 vaka gördüğü bildirildi, bu da ortalama dört vakanın çok üzerinde. beşe yılda bir vaka. Nevada kümesi ilk detaylı CDC’deki yerel sağlık yetkilileri tarafından‘nin yıllık Salgın İstihbarat Servisi Konferansı’nı geçen hafta düzenledi ve o zamandan beri diğer eyaletlerdeki doktorlar da sayılarındaki potansiyel artış konusunda alarma geçti.

New York’taki bir sağlık sistemi olan Northwell Health’in pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Sunil Sood, geçen hafta CNN’e verdiği demeçte, “Şu anda gördüğümüz bunların sayısından çok etkilendik,” dedi.

Bu, doktorların ve sağlık görevlilerinin bu pediatrik beyin enfeksiyonlarında anekdotsal bir artışa ilk kez dikkat çekmesi değil. Çoğu zaman, bağlantılıdırlar Streptokok Strep boğaz da dahil olmak üzere birçok hastalığın ortak kaynağı olan bakteriler. Bu bağlantı önemli olabilir, çünkü birçok ülke, içermek Birleşik Devletler, yakın zamanda, bu bakterilerin bir başka ciddi ancak nadir komplikasyonu olan invaziv A grubu strep vakalarında bir artış bildirdi. Ancak trendle ilgili cevaplanmayan kilit sorular var.

Geçen yaz, CDC’nin Morbidity and Mortality Weekly Report’unda konuyu ele alan ve farklı sonuçlara varan iki ayrı makale yayınlandı. bir kağıt araştırılan bulaşıcı hastalık ABD’deki uzmanlar ve Mart 2022’ye kadar bazı kafa içi enfeksiyon türlerinde olası bir artış buldu. diğer kağıt çocuk hastaneleri tarafından sağlanan ülke çapındaki verileri inceledi ve daha karmaşık bir tablo buldu. Kovid-19 salgınının ilk iki yılında, bu vakaların ilk kez düştüğünü gördüler taban çizgisinin altında, ardından 2021’den 2022’nin başlarına kadar arttı ve 2022 ortalarına kadar taban çizgisine geri döndü. Araştırmacılar bir bütün olarak ele alındığında, çalışma süresi boyunca bu tür vakalarda pandemi öncesine kıyasla önemli bir artış bulamadılar.

Bu bulgular mutlaka çelişkili değildir. Pandeminin ilk yıllarında diğer birçok enfeksiyonda dramatik bir düşüş görüldü. Ancak bu enfeksiyonlar o zamandan beri geri döndü ve bazen ilk uyanışlarında normalden daha büyük salgınları geride bıraktılar. Azalan nüfus bağışıklığı, bu mikroplara en azından geçici olarak geri döndüklerinde yayılmaları için daha fazla yakıt sağlamış olabilir. Ancak dünya normale döndükçe, bu enfeksiyonlarsonunda pandemi öncesi dönemde görülen aynı yayılma düzeyine ulaşacaktır. Bu doğruysa, o zaman neden oldukları nadir komplikasyonlar da başlangıçta tipik referans değerlerine geri dönmeden önce ani artış gösterebilir. Nevada’da, 2023’te şimdiye kadar geçen yıla göre bildirilen daha az vakayla halihazırda olan bu olabilir.

Yine de, bu kümeler araştırmaya değer ve bu araştırmalardan çıkarılan dersler hakkında yeni içgörüler ortaya çıkarabilir. enfeksiyonlar ve neden oldukları nadir komplikasyonlar. Örneğin, bu yılın başlarında, bilim adamları kanıt bulundu Geçen yıl Birleşik Krallık’ta ve başka yerlerde görülen, açıklanamayan çocukluk çağı hepatitinin gizemli bir salgınının, aslında daha önce insan hastalığıyla bağlantılı olmayan bir virüs ve genetik kombinasyonundan kaynaklandığı.genel-7