ABD, kritik 5G uçak uyarlaması için son tarihi uzatmayacak

Airtel ve Jio, 5G ağlarını hızla ulusal çapta yayıyor

Biden yönetimi, havayollarının kötü hava koşullarında inişler için çok önemli olan ölçüm araçları olan uçak altimetrelerini yükseltmesi için son tarihi olan 1 Temmuz’u uzatmayı planlamıyor. 5G Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, kablosuz teknoloji dedi.

Buttigieg Salı günü yaptığı bir telefon görüşmesinde havayollarına son teslim tarihinin ertelenmeyeceğini söyledi. Ulaştırma Departmanı, havayollarının ilerleme kaydettiğini söyledi, ancak onları uçakları güçlendirmeye devam etmek için agresif bir şekilde çalışmaya çağırdı.

bu Federal Havacılık İdaresi (FAA) geçen hafta, yükseltilmiş altimetreler olmadan düşük görüş koşullarında belirli inişleri yasaklayan yeni kuralların yürürlüğe girmesinden önce 1 Temmuz son tarihini uzatmayı planlamadığını söyledi.

Salı, son aylarda ilk kez Buttigieg, bazı havayollarının sürenin uzatılması için çok baskı yapmasının ardından 1 Temmuz tarihini değerlendirdi.

bu Uluslararası Hava Taşımacılığı BirliğiAmerika Birleşik Devletleri’ne uçan 100’den fazla taşıyıcıyı temsil eden Salı günü yaptığı açıklamada, “Tedarik zinciri sorunları, tüm uçakların son teslim tarihi olan 1 Temmuz’a kadar yükseltilme olasılığını düşürerek, en yoğun kuzey yaz seyahat sezonunda operasyonel kesintileri tehdit ediyor.”

5G hizmetinin, bir uçağın yerden yüksekliğini ölçen uçak altimetrelerini etkileyebileceği endişesi, bazı noktalarda kısa süreli kesintilere yol açtı. BİZ Uluslararası havayolları geçen yıl havalimanlarında bazı uçuşları iptal etti.

Geçen sene, Verizon Ve AT&T hava taşıyıcıları uçak altimetrelerini yenilemek için çalışırken, bazı C-Band 5G kullanımını 1 Temmuz’a kadar ertelemeyi gönüllü olarak kabul etti. IATA Salı günü “daha fazlasına ihtiyaç olduğunu” söyledi ve birçok havayolunun uçaklarının çoğunu sadece beş yıl içinde iki kez yenilemek zorunda kalacağını söyledi.

31 Mart’ta dört büyük ABD kablosuz taşıyıcısı, havacılık güvenliği endişelerini gidermek ve 5G kullanımı için C-Band kablosuz spektrumunun tam kullanımına izin vermek için bazı gönüllü eylemlerde bulunmayı kabul etti.

FAA Yöneticisi Vekili Billy Nolen, geçen hafta FAA’nın “havayollarına güçlendirme için bu yılın Temmuz ayına kadar süre verdiğini” söyledi. bu bir sapmaya neden olabilir.” Nolen, havayollarının gelecek yıla kadar güçlendirme yapmamaları halinde ABD hava sahasında “faaliyet gösteremeyeceklerini” de sözlerine ekledi.

Verizon, AT&T ile yapılan anlaşma, T mobil Biz ve ABDhücresel FAA ile yapılan kapsamlı görüşmelerin ardından, taşıyıcıların 1 Temmuz’a kadar tam C-Band kullanımına ulaşmak için güç seviyelerini artırmalarına izin verildi.

Ayrı bir gelişmede, Salı günü FAA, 5G C-bandı girişimi potansiyeli nedeniyle birçok Boeing uçağı için yedi uçuşa elverişlilik direktifi önerdi.

Önerilen direktifler, ABD’de kayıtlı 4.800 uçağı ve dünya çapında 14.600 uçağı etkiliyor. Bazı inişleri yasaklamak için uçak uçuş kılavuzlarının 30 Haziran’a kadar revize edilmesini ve 5G C-bandı parazitinin varlığında iniş mesafelerini ve belirli yaklaşımları hesaplamak için özel işletim prosedürlerini içermesini gerektiriyor.

Boeing Salı günü yaptığı açıklamada, “uzun vadeli istikrarı sağlamak ve mümkün olduğunda operasyonel kısıtlamaları hafifletmeye yardımcı olmak için tedarikçiler, düzenleyiciler, havayolları ve telekom şirketleriyle çalışmaya devam ettiğini” söyledi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9