Meta hala iyi durumda görünüyor. 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin rakamlar kar marjları ve daha fazla kullanıcı tarafından kanıtlanmıştır. Ekosistemin dekanı Facebook’ta yılın başında aylık 2,99 milyar aktif kullanıcıyla 3 milyar kullanıcıya yaklaşıyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, başka yerlerde olduğu gibi, büyüme iyidir. Sevdiklerinizle iletişim halinde olmaktan çok içeriğe odaklanan tüketimde yeni bir trend hakim oluyor. Instagram’dan sonra Reels, Facebook’a girmeye başlıyor ve etkileşim artıyor. İnternet kullanıcıları, özellikle kişisel güncellemeler söz konusu olduğunda eskisinden daha az gönderi paylaşıyor, ancak Meta platformlarda video izleyerek geçirilen süre azalmıyor!


Sosyal Medya’nın birkaç ay önce başlattığı değişim meyvelerini veriyor. Kullanıcılar Facebook’a daha sık geri dönüyor ve video önerileri onları biraz daha uzun tutuyor. Bu, Meta reklam gelirinde yıllık %3’lük bir artış anlamına gelir; 2023’ün ilk çeyreğinde 28,6 milyar dolar hasılat elde etti.

Ancak çok çabuk sevinmemeye dikkat edin! Net gelir o kadar iyi değil çünkü son aylarda işten çıkarılan personeli ve hepsinden önemlisi sanal gerçeklik projelerine neredeyse sürekli yapılan yatırımları hesaba katmanız gerekiyor. Verilere yakından baktığımızda, Reality Labs’ın araştırma ve geliştirme maliyetleri açısından oldukça ağır olduğunu görebiliriz. Kaydedilen işletme zararı, analiz edilen dönemde sadece 339 milyon dolarlık gelire karşılık 3,99 milyar doları buldu; yani yıllık %50 azalma.

Daha fazla iş…

Mark Zuckerberg’e göre geçtiğimiz aylar iyi geçti ve yapay zeka üzerine yapılan çalışmalar umut verici sonuçlar veriyor. Şu anda ChatGPT’nin sahneye çıktığı ana konu. Gerçekten de, Meta otomasyonu ilerliyor ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde reklamcılık işi de aynı şeyi yapıyor. Bu nedenle soru, Mark Zuckerberg’in kendi meta evrenini oluşturmak için ne kadar zaman (ve para) harcayacağıdır!genel-15