Bugünlerde birçok insan müziklerini yayınlıyor. Bu, pahalı müzik sistemlerinin yerini alacak WLAN kutuları için iyi bir önkoşuldur. Ama ses doğru mu? Stiftung Warentest çeşitli hoparlörleri test etti.

Sonos ve Alexa ile Amazon Echo, herkesin bildiği WiFi kutularıdır. Ancak piyasada çok farklı fiyatlara çok daha fazla model var. Bazılarının oldukça ince bir sesi var. Ancak, kompakt boyutlarına rağmen iyi bir ses veren modeller de vardır. Ve bu, Stiftung Warentest’in 60 ile 800 Euro arasında değişen on iki WiFi hoparlörü karşılaştırmasında bulduğu gibi, 100 Euro’nun biraz üzerinde bir fiyata bile (“test” sayı 5/23).

Bu tür hoparlörler bir uygulama aracılığıyla kontrol edilir. Bunun için ve daire veya ev boyunca birkaç kutuyu birbirine bağlamak için, sözde çok odalı işlem için çeşitli sistemler mevcuttur. Bunlar özellikle Apple Airplay ve Google Chromecast’in yanı sıra Sonos veya Bluesound’dur. Ancak ilk kutuyu aldığınızda her zaman bir sisteme karar vermek zorunda değilsiniz. Stiftung Warentest’e göre birçok WiFi hoparlörü birkaçını desteklediğinden ve birbirine bağlanabildiğinden.

Stiftung Warentest’e göre en iyi üç WiFi hoparlörü

Bu, Airplay ve Chromecast’i destekleyen 375 Euro’luk test kazanan Canton Smart Soundbox 3 Gen 2 (genel sınıf 2.4) için de geçerlidir. Aynı durum, fiyatı 226 Euro olan Harman Kardon Citation One MK III için de geçerli. Stiftung Warentest testinde, Sonos sistemi ile çalışan WiFi hoparlörü Ikea Symfonisk Regal WiFi Speaker Generation 2 ile 129 Euro karşılığında ikinci sırayı (genel puan 2.7) paylaşıyor. Ikea, 2019 yılında Symfonisk serisini tanıttı ve şimdi ikinci neslini yaşıyor. Özellikle düşük fiyatı nedeniyle alıcılar arasında çok popüler. Klasik WLAN hoparlörlerine ek olarak Symfonisk, duvar resmi veya hoparlörlü lamba olarak da mevcuttur.

Sonos sistemi hem Android hem de iOS cihazlarla kontrol edilebilir. Bu, Chromecast cihazları için de geçerlidir. Test edenlere göre, sadece Airplay Android cep telefonlarıyla kolayca çalışmıyor, ancak elbette iPhone’lar ve iPad’lerle sorunsuz çalışıyor.

dpa’dan gelen malzeme ilegenel-25