Stablecoin ihraççısı Circle Pay’in CEO’su Jeremy Allaire, ABD’yi stablecoin’lerin yasallaştırılmasını ciddiye almaya çağırdı. Stablecoin’ler, Allaire’in tanımladığı piyasada devam eden “dolarsızlaştırma”nın üstesinden gelmek için ABD dolarını dijitalleştirebilir. USDC stablecoin’in arkasındaki kripto firmasının başkanı, Çarşamba günü devam eden Consensus 2023 konferansında ABD bankacılık krizinin, ülkenin stablecoin’leri yasallaştırmayı düşünme ihtiyacını tetiklediğini söyledi.

“Çok aktif bir dolarsızlaştırma sürecimiz var. ABD bankacılık sistemindeki ABD risklerine, ABD hükümetinin kendisiyle ilgili risklere, dünyanın birçok yerinde jeopolitik bir dayatmaya karşı çok önemli tepkiler alıyorsunuz. [and] tüm dünyada alternatif ödeme sistemleri arzusu,” Allaire bildirildiğine göre konferansta belirtti.

Dünyadaki diğer ülkeler, rezerv para birimi veya değişim aracı olarak ABD dolarına olan bağımlılıklarını azaltmaya başladıklarında, bu sürece ‘de-dolarizasyon’ denir. ABD doları, on yıllardır küresel ekonomiye hükmediyor. Bununla birlikte, ABD’deki ardışık faiz oranı artışları, birçok uluslararası merkez bankasının da faiz oranlarını artırmasına ve itibari para birimini değer kaybına karşı korumasına neden oldu.

ABD mali otoriteleri, ekonomisini zaten yükselen enflasyona karşı dengelemek için bu yıl çok sayıda faiz artırımına başvurdu. Buna ek olarak, ABD finansal sistemi, kripto borsası FTX’in çöküşünden birkaç ay sonra, fonların kötü yönetilmesi nedeniyle Mart ayında bir hafta içinde üç bankanın iflas etmesi ve finansal bir krize yol açması nedeniyle bir şokla karşı karşıya kaldı.

Morgan Stanley ve JP Morgan Asset Management gibi küresel finans devleri, daha önce ABD Merkez Bankası’nın ek kontroller uygulaması nedeniyle doların gücünün düşeceğini tahmin etmişti.

Circle Pay’in CEO’suna göre ABD, uluslararası Web3 topluluğu tarafından dolara yapılan yatırımı artırmaya yardımcı olacak, ABD destekli stablecoin’lerin izin verilen kullanım durumları etrafında yönergeler düzenleyebilir. Federal Rezerv’e mevcut finansal sistemine dijital bir dolar getirmesini ve yakında ‘yüksek talepten yararlanmayı’ önerdi.

“USDC gibi dijital dolarlara olan talep oldukça küresel. Bu talebi dünyanın her yerinde görüyoruz — bunu gelişmekte olan pazarlarda görüyoruz, bunu insanların yerel bankacılık sistemlerine karşı dijital dolar tutmak istedikleri pazarlarda görüyoruz. […] çeşitli uluslararası işlemler için verimli bir takas aracı olarak, ”diye ekledi Allaire.

Doların dalgalı durumunun ardından ekonomisini istikrarlı tutmak amacıyla Zimbabwe’nin altın destekli bir dijital varlığın lansmanını araştırdığı bildiriliyor. Zimbabwe rezerv bankasının, ülkede enflasyonla mücadele etmek için yasal ödeme aracı olarak altınla desteklenen sözde dijital tokeni piyasaya sürmek istediği bildiriliyor. 2009 ve 2019 yılları arasında ülke, ABD dolarını ulusal para birimi olarak kabul etmişti. Ancak bu hareket, ülke ekonomisine istenen desteği vermedi ve Zimbabwe dolarına geri dönülmesine neden oldu.


Xiaomi, kamera odaklı amiral gemisi Xiaomi 13 Ultra akıllı telefonunu piyasaya sürerken, Apple bu hafta Hindistan’daki ilk mağazalarını açtı. Bu gelişmeleri, akıllı telefonlarla ilgili söylentiler hakkındaki diğer raporları ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8