Kredi: Pixabay/CC0 Public Domain

Andy Weir’in 2011’de çok satan kitabı “Marslı”, botanikçi Mark Watney’nin orada mahsur kaldıktan sonra Mars’ta yiyecek yetiştirme çabalarını anlatıyor. Watney’nin ilk çabaları patates yetiştirmeye odaklanırken, yeni araştırma fuarda sunuldu. 54. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı U of A’dan disiplinlerarası araştırmacılardan oluşan bir ekip, Watney gibi geleceğin Marslı botanikçilerinin daha iyi bir seçeneğe sahip olabileceğini öne sürüyor: pirinç yetiştirmek.

Ekibin “Pirinç, Stresle İlgili Genlerin Kontrolü Yoluyla Aşılabilecek Zorluklarla Mars Regolith’te Büyüyebilir ve Hayatta Kalabilir” özetinde belirtildiği gibi, Mars’ta gıda yetiştirmenin önündeki en büyük zorluklardan biri perklorat tuzlarının varlığıdır. gezegenin topraklarında tespit edildi ve genellikle bitkiler için zehirli oldukları düşünülüyor.

Ekip, NASA ve Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan bilim adamları tarafından geliştirilen Mojave Mars Simulant veya MMS olarak adlandırılan Mojave Çölü’nden çıkarılan bazaltik zengin toprağı kullanarak Mars toprağını simüle edebildi.

Ekipler daha sonra, kuraklık, şeker açlığı veya tuzluluk gibi strese daha iyi yanıt vermelerini sağlayan genetik mutasyonlara sahip bir yabani tip ve iki gene düzenlenmiş soy dahil olmak üzere üç çeşit pirinç yetiştirdi. Bu çeşitler, MMS’de ve düzenli bir saksı karışımında ve ikisinin bir melezinde yetiştirildi. Bitkiler, Mars simülasyonunda büyüyebilseler de, saksı toprağı ve hibrit karışımda yetişenler kadar gelişmiş değillerdi. Mars simülasyonunun sadece dörtte birinin saksı toprağı ile değiştirilmesi, daha iyi bir gelişme ile sonuçlandı.

Ekip ayrıca topraktaki perklorat miktarını da denedi ve kilogram başına 3 gramın, ötesinde hiçbir şeyin büyümeyeceği eşik olduğunu, mutant suşların ise kilogram başına 1 gramda hala kök salabileceğini buldu.

Bulguları, genetiği değiştirilmiş pirincin Mars topraklarında satın alınmasının bir yolu olabileceğini gösteriyor.

Sonraki adımlar, Mars Global Simulant adı verilen daha yeni bir Mars toprağı simülasyonu ile daha yüksek tuz konsantrasyonlarına toleransı artan diğer pirinç türlerinin denenmesini içerecektir. Araştırmanın önemli bir kısmı, perkloratın topraktan bitkiye ne dereceye kadar sızdığını belirlemek olacaktır. Yolun ilerisinde, araştırmacılar pirinci kapalı bir habitat odasına sokmak ve gezegenin sıcaklığını ve atmosferini kopyalayan bir Mars simülasyon odasına yerleştirmek istiyorlar.

İnsanlar Mars’ı kolonileştirse de, ekibin araştırmasının burada Dünya’da uygulamaları olabilir. Özetin ikinci yazarı, Arkansas Uzay ve Gezegen Bilimleri Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Abhilash Ramachandran, toprağın yüksek tuzluluk oranına sahip olduğu bir bölgeden Avustralyalı bir araştırmacıyla konuştuğunu ve çalışmalarını potansiyel bir yol olarak gördüğünü belirtti. orada yiyecek yetiştirmek için. “Tohumlar Mars’a gönderilmeden önce Dünya’yı karasal bir analog olarak kullanabiliriz” diye ekledi.

Özetin ilk yazarı, hücre ve moleküler biyoloji alanında doktora öğrencisi olan Peter James Gann, projenin Ramachandran ile öğrenci birliğinde kahve içmek için buluşmasıyla başladığını söyledi. “Üniversitede burada yeniydi ve ilgili laboratuvarlarımızda yaptığımız şeyleri paylaştık. O gezegen bilimi üzerinde çalıştığı ve ben hücre ve moleküler biyolojide uzmanım olduğundan, bitkileri denemeye karar verdik.”

Bitki bilimlerinde doktora sonrası bir ortak olan ortak yazarlar Yheni Dwiningsih onlara katıldı; Honors College’da bir lisans öğrencisi olan Dominic Dharwadker; ve U of A System Tarım Bölümü ile ortak randevusu olan Mahsul, Toprak ve Çevre Bilimleri Bölümünde profesör olan Vibha Srivastava.

Arkansas Üniversitesi tarafından sağlanan


Alıntı: Yeni bulgular, genetiği değiştirilmiş pirincin, 26 Nisan 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-04-gene-edited-rice-survive-martian-soil adresinden alınan Mars topraklarında (2023, 26 Nisan) hayatta kalabileceğini gösteriyor. html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1