Çin devlet medyasının Çarşamba günü bildirdiğine göre Çin, 2030 yılına kadar aya ve ötesine misyonlar ile Dünya’daki kara operasyonları arasında bir iletişim köprüsü görevi görecek röle uyduları inşa etmeye başlayacak.

Resmi Xinhua haber ajansının Çin’in derin uzay keşif projesinin baş tasarımcısı Wu Yanhua’ya dayandırdığı haberine göre, uydu takımyıldızının bir pilotu Çin’in devam eden Ay keşif programını ve Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu’nun (ILRS) inşasını destekleyecek.

Queqiao-2 veya adını bir Çin efsanesindeki saksağanlardan oluşan bir köprüden alan Saksağan Köprüsü-2 olarak adlandırılan takımyıldızın inşasını başlatmak için, ayın uzak tarafı ile Dünya arasında bir iletişim aktarma uydusu fırlatılacak. 2024, bu on yılda mürettebatsız ay görevlerini desteklemek için.

O yıl Çin, ayın uzak tarafındaki eski bir havzadan ay örneklerini almak için Chang’e-6 misyonunu başlatmayı planlıyor.

Chang’e-7 misyonu, uzun vadeli insan yerleşimini sürdürmek amacıyla ayın güney kutbundaki ay kaynaklarını keşfetmek için 2026 civarında başlatılacak.

Bunu, ILRS’nin temel bir modelinin inşa edileceği 2028 civarında Chang’e-8 görevi izleyecek. Şimdiye kadar Çin, Rusya ve Venezuela’dan katılım sağladı.

Çin, 2030 yılına kadar aya astronot göndermeyi hedefliyor.

Wu, bir sonraki aşamada, Mars ve Venüs gibi gezegenlere insanlı ay ve derin uzay keşif misyonları için iletişim, navigasyon ve uzaktan algılama hizmetlerini desteklemek üzere 2040 civarında temel bir takımyıldızın inşa edileceğini söyledi.

2020’de, adını efsanevi Çin ay tanrıçasından alan mürettebatsız Chang’e-5 sondası, Çin’in ilk ay toprağı örneklerini Dünya’ya geri götürdü.

Ay’a ilk inişini 2013’te yapan Çin, 2030’a kadar büyük bir uzay gücü olmayı hedefliyor.

© Thomson Reuters 2023


Akıllı telefon şirketleri, 2023’ün ilk çeyreğinde birçok ilgi çekici cihazı piyasaya sürdü. 2023’te piyasaya sürülen ve bugün satın alabileceğiniz en iyi telefonlardan bazıları hangileri? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8