Yaygın ve bazen tehlikeli bir solunum mikrobu da erken karşılaşılırsa astım riski Hayatta, bu ay yapılan yeni araştırmalar gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre, çocukların daha çok 1 yaşından önce solunum sinsityal virüsü (RSV) enfeksiyonu kaparlarsa astım geliştirirler. Bulgular, başka bir faydayı vurgulayabilir. yakında halka ulaşması beklenen RSV için etkili aşılar ve tedaviler.

RSV, çoğu insanla birlikte, çevredeki en yaygın solunum mikroplarından biridir. beklenen 2 yaşına kadar kapmak için. Enfeksiyon genellikle burun akıntısı, öksürük ve hapşırma gibi hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olur. Ancak çok genç ve yaşlılarda ciddi, hatta yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olma riski daha yüksektir. Göre Hastalık Kontrol ve Önleme MerkezleriRSV her yıl 65 yaş üstü ve 5 yaş altı onbinlerce Amerikalıyı hastaneye yatırmaktadır.

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar, önerildi çocukluk çağındaki şiddetli RSV enfeksiyonlarının insanlarda astım ve alerji riskini artırabileceği. Ancak, çocukları RSV enfeksiyonunu takiben astım geliştirmeye daha duyarlı hale getirebilecek kesin risk faktörleri de dahil olmak üzere, bu bağlantı hakkında hala anlamadığımız çok şey var. Tennessee’deki araştırmacılar tarafından yürütülen bu yeni çalışma, bu faktörlerden bazılarını ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır.

Araştırma, RSV Maruziyetini takiben Pulmoner Enfeksiyonlara ve Astıma Karşı Bebek Duyarlılığı veya INSPIRE çalışması olarak adlandırılır. Araştırmacılar, 2012 ile 2013 yılları arasında eyalette doğan yaklaşık 1.700 sağlıklı çocuğu proaktif olarak beş yıla kadar takip etti. Yol boyunca, çocukların ne zaman ve RSV enfeksiyonuna maruz kalıp kalmadıklarını ve 5 yaşına kadar astım tanısı alıp almadıklarını takip ettiler.

Genel olarak, çocukların yaklaşık yarısı hayatlarının ilk yılında RSV’ye yakalandı ve bu çocukların 5 yaşına geldiklerinde astım geliştirme olasılığı daha yüksekti.. Spesifik olarak, bebeklik döneminde RSV’ye yakalanan çocukların astım olma riski, erken yakalanmayanlara göre %26 daha yüksekti. Ekibin bulguları bu ayın başlarında yayınlandı. Neşter.

Önceki araştırmalar, önerildi Şiddetli RSV ile astım arasındaki bağlantının altında yatan ortak bir genetik bileşen var. Başka bir deyişle, bir çocuğu şiddetli RSV enfeksiyonuna karşı daha savunmasız kılan aynı genetik varyasyonlar, onları astıma karşı da daha savunmasız yapıyor gibi görünmektedir. Bu yeni sonuçlar, geçmişteki bu çalışmayı geçersiz kılmaz, ancak muhtemelen yeni bir kırışıklık ekleyin. Tıpta sıklıkla doğru olduğu gibi, bir çocuğun RSV enfeksiyonundan sonra astım geliştirme riskini etkileyen hem çevre hem de genetik olabilir.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir çocuk doktoru olan çalışma yazarı Christian Rosas-Salazar, “Yaşamın ilk yılına odaklandık çünkü ilk yılın akciğer ve bağışıklık gelişimi için çok önemli bir dönem olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bir deyim üniversiteden. “Bir çocuğa yaşamının ilk yılında, akciğerler ve bağışıklık sistemi henüz gelişme aşamasındayken RSV bulaştığında, bunun daha sonra astıma neden olabilecek bazı anormalliklere yol açabileceğine inanıyoruz.”

Salgının ilk yıllarında birçok yaygın enfeksiyonda düşüş görülürken, RSV dahil bu mikroplar o zamandan beri tüm gücüyle geri döndü. RSV’nin genç ve yaşlılar üzerindeki etkisi arttı uzun zamandır onu aşılama ve diğer tedaviler için çekici bir hedef haline getirdi. AOnlarca yıllık başarısızlıktan sonra, nihayet birkaç etkili aşıya sahip olmanın eşiğindeyiz. daha yaşlı yetişkinler, yeni doğanlarve hatta hamile anneler bağışıklıklarını çocuklarına aktarabilenler.

bu unBu aşılardan herhangi birinin henüz uzun vadeli koruma sağlayıp sağlayamayacağı biliniyor, ancak bunlar, yıllık grip aşısına çok benzer şekilde, RSV sezonundan (genellikle kış) önce ciddi hastalık riskini önemli ölçüde azaltmalıdır. Ve ekibin buradaki bulguları göz önüne alındığında, ben de öğrenmeye değer.f çocukluk çağı RSV aşıları, RSV ile ilişkili astım vakalarını önleyebilir, çalışma ayazarlar diyor.

Rosas-Salazar, “Bu çalışmanın sonuçlarının, enfeksiyonun şiddetini azaltabilecek aşılar ve monoklonal antikorlar dahil olmak üzere RSV önleme ürünlerinin devam eden klinik deneylerinde çocuklar arasındaki yaygın solunum sonuçlarının uzun vadeli takibini motive etmesini umuyoruz” dedi.genel-7