20 Nisan tutulma gözlemleri, gelecek yıl 8 Nisan 2024’te ABD kıtasını baştan başa geçecek olan tam güneş tutulması öncesinde Citizen Kıta-Amerika Teleskopik Tutulma (CATE) deneyine hazırlık görevi gördü. CATE 2024, 35 vatandaştan oluşan bir ağ kullanacak tutulmanın 60 dakikalık yüksek çözünürlüklü kesintisiz bir filmini yapmak için yol boyunca konuşlanmış bilim adamı ekipleri. Kredi: SwRI/Citizen CATE 2024/Dan Seaton

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden (SwRI) bilim adamları, Dünya’nın karşı tarafında kısa bir güneş tutulması sırasında Güneş’in dış atmosferi olan koronayı görüntülemek için eşsiz Citizen Kıta-Amerika Teleskopik Tutulma (CATE) deneyinde bir ekibi yönetti. Avustralya’nın kuzeybatı köşesindeki dört platformu kullanan ekip, Exmouth yarımadasından görüntülenen 20 Nisan tutulmasında milyon derecelik güneş koronasını başarıyla gözlemledi. Avustralya tutulması, hem eşsiz bir bilimsel fırsat hem de 2024 ABD tutulmasına hazırlıkta programın liderliği için bir eğitim tatbikatı olarak hizmet ediyor.

CATE 2024 ekibi, tam güneş tutulmalarının sunduğu benzersiz perspektiften Güneş koronasını gözlemlemek için bir dakikalık tamlık için yaklaşık 10.000 mil yol kat etti. Bu fenomenler, bilim adamlarının karmaşık ve dinamik dış atmosferi başka hiçbir şekilde mümkün veya pratik olmayan şekillerde görmelerine izin vererek, güneş korona anlayışımıza yeni pencereler açıyor. SwRI, 8 Nisan 2024’te Amerika Birleşik Devletleri üzerinde gerçekleşecek güneş tutulması sırasında 60 dakikalık yüksek çözünürlüklü kesintisiz bir film oluşturacak geniş bir bilimsel erişim girişimi olan Citizen CATE 2024 deneyine liderlik ediyor. CATE 2024, tutulma gölge yolu içindeki yerel toplulukları temsil eden 35 vatandaş bilim insanından oluşan bir ağ kullanacaktır.

Boulder, Colorado’daki SwRI’nin baş bilim adamlarından biri ve lideri Dr. Amir Caspi, “Bu çok kısa bir tutulma olmasına rağmen, topluluk bilim adamlarından oluşan ekibimiz kusursuz bir performans sergiledi ve yakalanması zor güneş koronasının yapısının muhteşem görüntülerini yakaladı” dedi. CATE 2024 projesi.

Ekip tarafından elde edilen gözlemler, bilim adamlarının, karmaşık şekli, zaman içinde nasıl değiştiği veya koronanın milyonlarca Fahrenheit derece sıcaklığa ulaşmasına neden olan şeyler de dahil olmak üzere Güneş’in koronasının karmaşıklığını incelemesine izin verecek. Bugünün Avustralya’dan gelen görüntüleri, ekibin gelecek yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yoğun, dağıtılmış topluluk çabası için deneysel prosedürlerini iyileştirmesine de yardımcı olacak.

SwRI liderliğindeki ekip, 2024 ABD tutulmasına hazırlanırken Avustralya tutulmasını başarıyla gözlemledi

SwRI, NSO, NCAR, Northern Colorado Üniversitesi, Rice Üniversitesi, Indiana Üniversitesi ve Maine Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, 20 Nisan’da Exmouth Yarımadası’ndaki dört platformdan nadir bir hibrit tutulma gözlemledi. Avustralya ve Endonezya’nın bazı bölgeleri. Kredi: SwRI/Citizen CATE 2024/Dan Seaton

Caspi, “Bu tutulma, ekipmanlarımızı ve prosedürlerimizi test etmek ve topluluk liderlerimizi 2024’teki bir sonraki tutulma için eğitmek için mükemmel bir fırsat sağladı.” Dedi. “Bu tür büyük bir çabanın hazırlıklarına gelince, gerçeğin yerini hiçbir şey tutamaz.”

Citizen CATE 2024 projesi SwRI tarafından yürütülüyor ve Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi, Ulusal Güneş Gözlemevi, Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nü içeriyor. Proje, bilimsel hedeflerinin ötesinde, büyük bir bilimsel araştırma çabasının ayrılmaz bir parçası olarak tutulma yolu boyunca birçok benzersiz ve farklı topluluğu dahil etmeyi amaçlıyor.

NSF Astronomi Bilimleri Bölümü Ulusal Güneş Gözlemevi program sorumlusu Dr. Carrie Black, “Tam güneş tutulmaları, halkı ve bilimi bir araya getirmek için harika fırsatlar sunuyor” dedi. “Citizen CATE 2024 projesi, hem bilimsel hem de yerel topluluklar için kalıcı bir eğitim etkisi yaratmak için bilimin kamusal değerinden yararlanıyor.”

Citizen Science Strategic Working Group’tan Dr. Elizabeth MacDonald, “Citizen CATE, 2023-2024’te Heliophysics Big Year girişimi için hazırlanan ve mükemmel katılımcı bilim fırsatlarının yanı sıra neşe ve merak uyandıran, büyüyen bir NASA yurttaş bilim projeleri ailesinin bir parçasıdır” dedi. NASA’da lider.

SwRI liderliğindeki ekip, 2024 ABD tutulmasına hazırlanırken Avustralya tutulmasını başarıyla gözlemledi

Citizen CATE 2024 projesi, Batı Avustralya, Exmouth’tan 2023 tam güneş tutulması sırasında güneş tacının bu sahte renkli görüntüsünü üretti. Görüntü, renkle gösterilen iki çapraz polarizasyon açısını birleştirir. Çıkıntılar, döngüler ve flamalar bu yüksek çözünürlüklü görüntüde kolayca görülebilir. Kredi: SwRI/Citizen CATE 2024/Dan Seaton

Mevcut proje, tüm kıta Amerika Birleşik Devletleri’ni geçen Ağustos 2017 tam güneş tutulmasını gözlemlemek için 68 istasyonu kullanan ilk Citizen CATE deneyinin deneyimine dayanıyor. CATE 2024, polarize ışığı ölçerek bilimsel hedefleri genişletiyor ve yeni tutulma yolundaki ekiplerle etkileşim kuruyor. 2017 CATE katılımcısı ve şu anda SwRI’da doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Sarah Kovac, CATE 2024 için proje yöneticisi olarak görev yapıyor.

Kovac, “Genç bir lisans öğrencisi olarak CATE’e katılmak, bana heliofizik alanında kariyer yapma konusunda ilham verdi,” dedi. “Yedi yıl ve bir doktora sonra, bir tutulma keşif gezisi planlamanın profesyonel tarafında yer alıyorum ve bu tutkuyu gelecek nesil genç bilim insanlarıyla paylaşmak heyecan vericinin de ötesinde.”

2023 Avustralya gözlem çalışması, SwRI, NSO, NCAR, Kuzey Colorado Üniversitesi, Rice Üniversitesi, Indiana Üniversitesi ve Maine Üniversitesi’nden ekip üyelerini içeriyor.

Proje, 2023 Sonbaharında Eclipse Path topluluklarından ekipler almaya başlayacak. İlgili taraflar, projenin web sitesinde daha fazla bilgi ve iletişim formu bulabilir. https://eclipse.boulder.swri.edu.

Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: https://www.swri.org/heliophysics.

Güneybatı Araştırma Enstitüsü tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Ekip, 2024 ABD tutulmasına (2023, 20 Nisan) hazırlık aşamasında Avustralya tutulmasını başarıyla gözlemledi;

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1