Görünüşe göre bugünlerde herkesin ve annesinin geniş bir dil modeli var. Yapay Zeka keşmekeş yarışında erkenden adından söz ettiren şirketlerden biri olan Stability AI, LLM alanına girmekte çağdaşlarından daha yavaştı – şimdiye kadar. Çarşamba günü, şirket ilan edildi fırlatıyordu KararlıLMOpenAI’nin GPT-4’ü, Meta’nın LLaMA’sı ve Google’ın LaMDA’sı gibi alfabe çorbası yapay zekasıyla rekabet etmesi amaçlanan bir dil modelleri paketi.

Stability AI, yeni modelini 800 GB açık kaynakta eğittiğini söyledi “Pile” adlı veri kümesi. Şirket, yeni dil modelinin eğitim verileriyle ilgili ayrıntıları “zamanı gelince” tam bir teknik yazıyla birlikte yayınlayacağını söyledi.. CEO Emad Mostaque’nin belirttiği gibi, LLM’nin farklı “çok alfa” sürümleri 3 milyar ve 7 milyar parametre çeşitleriyle geliyor ve şirket 15 ve 65 milyar parametreli sürümler üzerinde çalıştığını iddia etti. Chatbot’un 7B versiyonu mevcut Hugging Face’i test etmek için. Bu en yeni LLM, Stability AI’nin “açık köklerimize geri dönme” girişimiydi. binaen Mostaque’a.

Gizmodo’nun modelin chatbot formundaki ilk testleri, en hafif tabirle biraz garipti. AI ile ilgili sorunları sorduktan sonra, AI’nın vites değiştirmede bir sorunu var gibi görünüyordu. rakip yapay zeka modellerinin eğitim verileri, ardından bir muzu soymanın en iyi yolu hakkında. Hugging Face’teki boş alan da isteklerle dolup taşıyor, bu nedenle AI için daha iyi bir fikir edinmek zor. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar, fıstık ezmeli jöleli sandviç için bir tarif oluşturmak gibi en temel görevlerden bazılarında başarısız olduğunu bildirdi (görünüşe göre birleştirirken muz tohumlarını çıkarmayı unutmayın).

Parametreler temel olarak LLM’lerin tahminler üretmesinin bir yoludur ve teklif her modelin ne kadar karmaşık olduğuna dair çok kaba bir değerlendirme. Karşılaştırma için, GPT-3 OpenAI’nin ChatGPT’sine ilk güç veren, 175 milyar parametreye sahipti. Şirket, GPT-4’ün kaç parametreye sahip olduğunu açıklamadı, ancak semafor geçen ay OpenAI LLM’nin en son sürümünün 1 trilyon parametreye sahip olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, parametre sayısı, yapay zekanın ürettiği sonuçların kalitesi hakkında bilgi vermeyebilir ve daha fazla parametre genellikle şu anlama gelir: gerçekten içerik oluşturmak için çok daha fazla güce mal olur.

Kararlılık AI, Microsoft tarafından desteklenen daha büyük rakipleriyle rekabet edebilmek için güçlenmesi gerektiğinin farkındadır. Araç, “sıradan insanların ve şirketlerin yaratıcılığın kilidini açmak için yapay zeka kullanmasına” yardımcı olmak için geliştirildi. Şirket, şirketin “verimli, uzmanlaşmış ve pratik yapay zeka performansına odaklandığını – tanrısal bir zeka arayışına değil” reklamını yaptı. Bu son parça, yöneticileri görünen OpenAI’de özel bir kazı gibi görünüyor. süper zeki AI fikrine takıntılı.

Twitter’da Mostaque, hem LLM’nin hem de eğitim verilerinin yalnızca zamanla daha iyi hale geleceğini söyledi ve sonunda ister harf ister kelime olsun, en iyi metin birimleri olarak tanımlanabilecek 3 trilyon belirteci işlemesini istediğini söyledi.

Stabilite AI, AI hakkında konuşma biçiminde uzun süredir evanjelik olmuştur ve Mostaque genellikle çoğalan, açık kaynak için korna çalmaktadır. AI programları, cehennem ya da yüksek su gel. Ancak şirketin son zamanlarda parayla mücadele ettiği bildirildi AI projelerini geliştirmek için çok fazla harcama yaptığı ve daha zengin şirketlerin dikkat çektiği için. Başlangıç son zamanlarda kurumsal odaklı Stable Diffusion XL modelini sergiledi bu, şirketin önceki AI görüntü oluşturucularından bile daha iyi olması anlamına geliyor. Yine de şirket, bu yeni üretken yapay zeka modelini eninde sonunda açık kaynak olarak kullanmayı planladığını söyledi.

genel-7