Nikkei’nin Perşembe günü bildirdiğine göre Apple, Çin dışındaki üretim ayak izini genişletmeye devam ederken Tayland’da MacBook yapmak için tedarikçilerle görüşmelerde bulunuyor.

Apple ile görüşmelere doğrudan katılan üç tedarikçinin kaynakları Nikkei’ye, bu görüşmelere katılan tedarikçilerin diğer müşteriler için Tayland’da mevcut üretim komplekslerine sahip olduğunu ve MacBook’lar için bileşenlerin ve modüllerin olası montajını ve üretimini tartıştıklarını söyledi.

Apple, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Apple ve ana tedarikçileri, Çin-ABD ticaret sürtüşmelerinin artmasından işletmeye olası bir darbe vurmaktan kaçınmaya çalışırken üretimi Çin’den uzaklaştırıyorlar.

Bu haftanın başlarında, zayıf talep, fazla stok ve kötüleşen makroekonomik ortam nedeniyle 2023’ün ilk çeyreğinde küresel kişisel bilgisayar (PC) sevkiyatı yüzde 29 düştüğü için en büyük darbeyi Apple’ın aldığı bildirildi.

International Data Corporation (IDC) Pazar günü yayınlanan raporda, geçen yılın aynı döneminde 80,2 milyon olan küresel bilgisayar sevkiyatlarının bu yılın ilk çeyreğinde 56,9 milyona düştüğünü söyledi.

Raporda analiz edilen ilk beş bilgisayar şirketi arasında, Apple’ın ilk çeyrek sevkiyatları 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 40,5 ile en büyük düşüşü gördü ve Dell Technologies yüzde 31’lik bir düşüşle ikinci oldu.

Şubat ayında Apple, pandemi sırasında evden çalışma dalgası sırasında patlayan Mac bilgisayar satışlarının, son çeyrekte yıllık bazda yüzde 29 düşüşle 7,7 milyar dolara (kabaca 63.083 Rs) düştüğünü bildirdi.

© Thomson Reuters 2023


Apple, bu hafta yeni Apple TV ile birlikte iPad Pro (2022) ve iPad’i (2022) piyasaya sürdü. Gadgets 360 podcast’i olan Orbital’deki iPhone 14 Pro incelememizle birlikte şirketin en son ürünlerini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8