Microsoft, Windows 11’de Print Screen (Prt Scr) tuşunun çalışma şeklini değiştirmeye hazırlanıyor. On yıllardır ilk kez, varsayılan davranış artık tüm ekranınızın bir görüntüsünü yakalayıp Windows 11’e kopyalamak yerine Microsoft’un kendi Snipping Tool’u açacak. pano. Microsoft bu değişikliği test etmeye başladı Windows 11’in son beta sürümleri.

Windows 11’de Ekran Alıntısı Aracını açmak için Print Screen’i değiştirmenize izin veren bir ayar zaten olsa da, Microsoft bunu yaklaşan KB5025310 güncellemesinde varsayılan davranış olarak ayarlayacaktır. Ayarlar > Erişilebilirlik > Klavye’deki seçeneği daha önce değiştirdiyseniz, Windows 11 seçtiğiniz ayarı koruyacaktır, ancak çoğu kişi için bu ayar değiştirilecektir.

Print Screen her zaman bir elden geçirmeye ihtiyaç duymuştur, özellikle de çoklu monitör kurulumu kullanıyorsanız, ALT + Print Screen tuşlarını basılı tutup etkin pencereyi tutmadığınız sürece tüm ekranları yakalar. Birçok üçüncü taraf uygulaması da yıllar boyunca düğmeyi engellemeye ve kullanmaya çalıştı. Microsoft’un kendi OneDrive’ı, Print Screen kullanılarak yapılan ekran görüntülerini kaydetmeye çalışır, Dropbox aynı şeyi yapmaya çalışır ve ShareX gibi uygulamalar da varsayılan olarak ekran görüntülerini yakalamak için Print Screen’i kullanır.

Microsoft’un Print Screen’i varsayılan olarak kendi Snipping Aracı olarak seçmesi, bazı Windows 11 kullanıcılarını şaşırtabilir veya kızdırabilir, ancak davranışı geri döndürmek kolaydır ve BT yöneticileri bunun önümüzdeki aylarda makinelere nasıl yayılacağını kontrol edebilmelidir.genel-2