Kripto para piyasası, şu anda ABD’deki üç bankanın geçen ay bir hafta içinde birbiri ardına çökmesi ve finansal ekosistemi sarsmasının ardından bir boğa ivmesi geçiriyor. Bitcoin ve Ether’in yanı sıra Cardano (ADA) kripto para birimi de durumdan yararlanan taraf olarak ortaya çıktı. Geleneksel finansal sistem başarısızlıklarından korkan yatırımcılar kripto sektörüne koşarken, Cardano ticaret değerlerinde önemli bir büyüme kaydetti. Cardano balinaları da özellikle son iki haftada varlık biriktirme faaliyetlerini artırdı.

Kripto analisti Ali Martinez bir tweet’te, Mart ayının son haftasında 100 milyondan bir milyara kadar Cardano jetonu tutan kişilerin toplu olarak 560 milyondan fazla jeton biriktirdiğini söyledi.

Cardano, bu yazıyı yazdığı sırada Gadgets 360’ın kripto fiyat izleyicisine göre 0,39 dolardan (kabaca 32 Rs) işlem görüyordu. Bu, Cardano balinalarının 221 milyon $ (kabaca 18.160 Rs) değerinde jeton toplamayı başardığı anlamına geliyor.

2017 yılında kurulan Cardano, adını 16. yüzyıl İtalyan bilge Gerolamo Cardano’dan almıştır. Yerel ADA belirteci, dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’den esinlenmiştir.

Üç milyondan fazla sahibi olduğu tahmin edilen ADA belirteçleri, lansmanından bu yana 34 milyardan fazla belirteci dolaşıma soktu. ADA’nın önceden belirlenmiş maksimum dolaşım arzı 45 milyardır.

Kayıtlı 23.338 kripto para biriminden CoinMarketCapCardano, 13.7 milyar dolarlık (kabaca 1.13.000 crore) piyasa değeriyle yedinci sırada yer alıyor.

Son üç ayda, Cardano yüzde 56’lık bir büyüme kaydetti. Mart ayı civarında ADA yüzde 26’lık bir büyüme kaydetti.

Cardano’nun sağlığı, ağda yapılan çeşitli yükseltmelerin arka planında iyileşti. Bu ayın başlarında Cardano, ‘Charli3’ adlı ilk kehanet entegratörünü aldı.

Cardano blok zinciri, diğer ağların kullanıcılarının blok zinciri üzerine inşa edilmiş oyunları oynamasına izin veren bir özellik de dağıttı.

Gelecekte, blok zincirinin arkasındaki geliştiriciler, geliştiricilerin Cardano’ya dayalı yan zincirler tasarlamasına yardımcı olacak bir araç seti başlatmaya karar verdiler. Bir blok zincirin daha fazla yan zinciri, onu daha ölçeklenebilir ve genişletilebilir hale getirir.

Ancak Cardano ekosistemi zor zamanlarla karşı karşıya kaldı. Devam eden gecikmeleri ve ağ güncellemeleri hakkındaki eleştiriler, genellikle blok zincirini ilgi odağı haline getirdi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8