Oyun alanındaki patentler genellikle, birkaç örnek vermek gerekirse, DualShock denetleyicisi, Xbox’ın Kinect’i ve Nintendo Switch Joy-Cons dahil olmak üzere piyasadaki en tanınmış donanım biçimlerinden bazılarına yol açar. Patentlerin her zaman yanlarında bir başvuru olması gerekir ki bu da bizi Sony’ye ve son 12 yıldır PlayStation platformuna ait patentlere götürür.

VGC bunu gün ışığına çıkarıyor, bir patent uzmanı Florian Mueller’in yorumlarını ifşa ediyor. Florian, 20 yılı aşkın süredir bir patent analisti ve aktivisti ve Foss Patents blogunu yönetiyor. mueller dün, Sony’nin 2011’den beri dosyaladığı patentlere giren bir yazı yayınladı. Referans olarak birkaç gün öncesine ait bir GameRant makalesi (yayın tarihi itibariyle) Mueller, bu uygulamanın on yıldan fazla bir süredir devam ettiğini ve uygulamanın 2011 yılına kadar uzandığını belirtiyor.

Yeterince esprili bir şekilde, aşağıda Sony’nin PlayStation rekabetinden “daha düşük bir üretici olsa da farklı” olarak bahsettiği böyle bir durum görülebilir. 2011 patentinin tamamını görüntüleyebilirsiniz. bu buradan alındıve aşağıda söz konusu bölüm:

Mueller ayrıca, Sony’nin diğer şirketlere yönelik ifadelerini karşılıksız, aptalca, çocukça ve profesyonelce olmayan olarak nitelendirerek daha fazla yorum yaptı. Ayrıca, bu üreticiler daha düşük seviyede olsalar bile, bunun, belirli bir Sony patentinin tarif ettiği iddia edilen herhangi bir icadın tanımı gereği yenilikçi olduğu ve patent korumasını hak ettiği anlamına gelmeyeceğini de sözlerine ekledi.

FOSS Patentlerinin bağlantılar yayınladığı göz önüne alındığında, sadece bu değil, aynı zamanda düzine Aynı ifadenin (“daha düşük üretici olsa da farklı”) daha fazla vakası olduğunda Sony, Playstation’ın yüksek bir zemine sahip olduğu ve rekabet hakkında ne isterse söyleyebileceği izlenimini veriyor. Activision Blizzard anlaşmasında Microsoft’a karşı ne kadar kurban oynadıklarını düşünürsek, kesinlikle bahsetmeye değer bir tezat.

Mueller, bu ideali şu sözlerle kınıyor:

Sony, karşılaştırmalı reklamcılık yapmak istiyorsa, bunu başka bir yerde yapabilir. Oyuncular, satın alma kararlarını Sony’nin patent başvurularında kullandığı dile göre vermeyecektir. Küçük bir şirket aynı patent vekillerine gidip onlardan bu kadar çirkin bir pasaj içeren patent şartnamelerini dosyalamalarını isteseydi, çoğu patent vekili isimlerini buna eklemeyi reddederdi.

Gerçekçi olmak gerekirse, Sony’nin bu tür yorumların bir yeri ve zamanı olduğunu fark etmesi gerekiyor. Patent başvurusu kesinlikle böyle bir yer değil, ancak bunu on yılı aşkın bir süredir yaptıkları düşünülürse, yollarını birdenbire değiştirmeleri pek olası değil.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twitter

genel-17