Tesla, şirketin eski CTO’su ve şu anda kendi girişimi Redwood Materials’ı yöneten JB Straubel’i bir sonraki bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak aday gösterdi.

şirket bir dedi düzenleyici dosyalama Perşembe günü Straubel, hissedarlar tarafından seçilirse (ki bu neredeyse kesin), Japonya’nın 1.5 trilyon dolarlık emeklilik fonunun eski baş yatırım yetkilisi Hiromichi Mizuno tarafından boşaltılan yeri devralacak. Mizuno, kurula ve denetim komitesine 2020 yılında katıldı ve yeniden seçilmek için aday olmayacak.

2004 yılında Tesla’ya katılan ve 14 yıl CTO olarak görev yapan Straubel, büyük ölçüde tartışmalı CEO’su Elon Musk’ın arkasındaki sessiz ve istikrarlı el olarak görülüyordu. Straubel’in Tesla’daki rolü küçümsenemez. Yönetici, özellikle pillerle ilgili olmak üzere şirketin en önemli teknolojilerinden bazılarından sorumluydu. Mütevazi ama istikrarlı varlığı, teknolojik zekasıyla birlikte, CEO’su tartışmalara karıştığında bile istikrar sağladı.

Tesla’daki görev süresi boyunca Straubel, Gigafactory Nevada’nın inşaatına ve konseptine ve Model 3 sedanının üretim rampasına liderlik etti.

Straubel, 2019’da Tesla’dan ayrıldı. Teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Drew Baglino, görevlerini devraldı. O sırada Tesla, Straubel’in kıdemli danışman rolünde kalacağını söyledi.

Straubel otomobil üreticisinden ayrıldıktan sonra kendisini 2017’de kurulmuş bir pil malzemeleri tedarikçisi ve geri dönüştürücü olan Redwood Materials’ı ölçeklendirmeye adadı. Panasonic ve Amazon gibi şirketlerle çeşitli yüksek profilli müşteri anlaşmalarında.

Tesla’nın hissedarlar toplantısı 16 Mayıs’ta yapılacak.genel-24