Veri sağlayıcı Cox Automotive Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’de kullanılmış elektrikli araç satışlarının fiyatların düşmesi nedeniyle 2023’ün ilk üç ayında yüzde 32 arttığını söyledi.

Grup, kullanılmış EV’ler için ortalama perakende satış fiyatlarının geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 düşüşle yaklaşık 43.400 $ (yaklaşık 35 lakh) olduğunu ve yaklaşık 59.000 $ (yaklaşık 48 lakh) olan ortalama yeni EV fiyatının önemli ölçüde altında olduğunu söyledi.

Grup, Tesla’nın yeni araçlar için yaptığı agresif fiyat indirimleri nedeniyle muhtemelen kullanılmış EV fiyatlarının düşürüldüğünü söyledi.

Cox, “Pazar lideri yeni EV’ler için fiyatları aşağı çekerken, kullanılmış araç fiyatları da aynı şeyi yapıyor” dedi.

Perşembe günü Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fiyatları yüzde 2 ile yaklaşık yüzde 6 arasında düşürdü ve bu yılki beşinci indirim oldu. Washington, 18 Nisan’da birçok elektrikli araç vergi kredisini sınırlayacak daha katı pil tedarik gereklilikleri kabul edecek.

Kelley Blue Book’un ilk tahminlerine göre, 2023’ün ilk çeyreğinde 2.25.000’den fazla EV satıldı ve bu, yeni araç satışlarının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor.

Pazartesi günü General Motors, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın ilk üç ayında ilk kez 20.000’den fazla EV sattığını söyledi. EV’ler, GM ilk çeyrek ABD satışlarının yaklaşık yüzde 3,4’ünü oluşturdu.

Ağustos ayında Kongre, 4.000 $ (yaklaşık 3 lakh Rs.) kullanılmış EV vergi kredisi oluşturdu. Alıcılar, hak kazanmak için bir bayiden 25.000 $ (yaklaşık 20 lakh) veya daha düşük bir fiyata kullanılmış bir EV satın almalıdır; maksimum kredi, 4.000$’a kadar olan satış fiyatının yüzde 30’udur.

Kullanılmış EV alıcılarının düzeltilmiş brüt geliri, bireyler için 75.000 $’ı (yaklaşık 61 lakh Rs) veya ortak dosyalayıcılar için 150.000 $’ı (yaklaşık 1.22 crore) geçemez.

Cox Automotive, 2023’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni EV satışlarının geçen yılki yaklaşık 807.000’den veya tüm ABD satışlarının yüzde 5,8’inden bu yıl ilk kez 1 milyonu aşacağını tahmin ediyor.

Cox, kullanılmış EV’lerin toptan satış değerlerinin, yüzde 2,4’lük genel düşüşe kıyasla yıldan yıla yüzde 3,7 arttığını söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Realme, Mini Kapsülün Realme C55’in tanımlayıcı özelliği olmasını istemeyebilir, ancak sonunda telefonun en çok konuşulan donanım özelliklerinden biri olacak mı? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8