PS Vita’nın 2019’daki oldukça şerefsiz ölümünden bu yana, avuçiçi oyun hayranları değerli bir halefini bekliyor. Görünüşe göre Sony, yeni koşullar altında da olsa form faktörünü canlandırmayı planlıyor.

Çıkarılabilir sürücüye ve Pro modele sahip bir PlayStation 5’in yanı sıra Sony, yeni bilgilere göre şimdi yeni bir el konsolu üzerinde bile çalışıyor. Cihaz, 2023’ün sonu ile 2024’ün ortaları arasında görünebilir.

Sony “Q Lite” için PS5 gerekir

Sektörden bilgi sızdıran Tom Henderson, Insider Gaming web sitesinde Sony’nin yeni el konsolunun aslında yapım aşamasında olduğunu bildirdi. Ona göre, pek çok Sony hayranının umduğu gibi, kendi oyun kitaplığına sahip bağımsız bir konsol değil. Bunun yerine Sony, Q Lite’ı PlayStation 5 için bir aksesuar olarak konumlandırmayı planlıyor. Örneğin, bulut akışı aracılığıyla hareket halindeyken oyun oynamayı mümkün kılan Logitech G Cloud’un aksine, Sony’nin avuçiçi bilgisayarı yalnızca uzaktan oynatmayı desteklemelidir. Bu, 2012 PS Vita’nın da sahip olduğu bir özellik. Bir cihazın oyunları doğrudan PlayStation’dan kablosuz olarak yayınlamasına izin verir. Bu, konsolu kullanmak için sürekli bir internet bağlantısının gerekli olduğu anlamına gelir. Hız ve stabiliteye bağlı olarak saniyede 60 kare (FPS) hızında 1080p’ye kadar çözünürlük mümkündür.

Insider Gaming’e göre, Q Lite’ın ilk prototipleri “bir PlayStation 5 denetleyicisine benziyor, ancak ortada 8 inçlik devasa bir LCD dokunmatik ekran var.” PS5’in DualSense denetleyicisine benzer şekilde, konsolun uyarlanabilir tetikleyicilere ve dokunsal geri bildirime sahip olduğu söyleniyor. Bir el cihazında her zaman olduğu gibi, ses düğmeleri, hoparlörler ve şarj ve ses bağlantıları yerleşik olarak bulunur.

Q Lite’a ek olarak, yakında birkaç Sony lansmanı yapılacak

TECHBOOK’un bildirdiği gibi, çıkarılabilir disk sürücülü yeni bir PlayStation 5 varyantının 2023’ün sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha güçlü PlayStation 5 Pro’nun 2024’ün sonuna kadar gelmesi bekleniyor. Insider Gaming’e göre, Sony Q Lite’ın lansmanı arada bir yerde kalıyor. Sunumun 2023’te mi yoksa 2024’te mi gerçekleşeceği belli değil. Çünkü el konsolunun, kablosuz kulaklıklar ve kablosuz kulaklık da dahil olmak üzere tüm yeni PS5 aksesuarlarının yalnızca bir parçası olduğu söyleniyor.

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşime geçmek veya bu ağlardan içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Sony’nin son el konsolu tutmadı

Teknik üstünlüğüne rağmen PS Vita, o dönemde hızla büyüyen mobil oyun pazarına karşı kendini gösteremedi. 2012’deki lansmanı, akıllı telefonlar için oyunlarda yaşanan patlamayla aynı zamana denk geldi ve birçok potansiyel müşteriyi kaybetmesine neden oldu. Ayrıca, yalnızca bir yıl sonra Sony, PlayStation 4’ü piyasaya sürdü ve hem kendi stüdyoları hem de üçüncü taraf geliştiricileri, yeni nesil konsola odaklanıyor. Sonuç olarak PS Vita, selefi PS Portable’ın başarılı olmasına yardımcı olan aynı güçlü oyun seçenekleriyle etkilemeyi başaramadı.

TECHBOOK’un anlamı

Sony’nin elde taşınır cihaz pazarına geri dönme planları olduğu için mutlu olmamıza rağmen, yürütme sorgulanabilir olmaktan çok daha fazlası gibi görünüyor. PS Vita’nın güçlü bir oyun yelpazesi olmasa bile, en azından hareket halindeyken internet bağlantısı olmadan kendi oyunlarını oynayabilir. Buna rağmen uzaktan oynatmayı destekledi.

Sony’nin Q Lite ile sahip olabileceği en büyük sorun fiyat noktasıdır. Bir DualSense denetleyicinin maliyeti şimdiden yaklaşık 70 Euro’dur. İyi bir 1080p ekran, kullanılabilir hoparlörler ve iyi dokunma özellikleriyle birleştiğinde, hızla birkaç yüz avroya ulaşırsınız. Ancak bu, konsolu, hem kendi oyunlarına sahip hem de oyun akışını destekleyen Nintendo Switch (400 $) ve Valve Steam Deck (500 $) gibi diğer el konsollarına tehlikeli bir şekilde yaklaştıracaktır.

Ancak, Q Lite iyi bir oyun deneyimi sunmalı ve yüksek kalitede olmalıdır. Çünkü DualSense denetleyicisi olan bir akıllı telefon, tablet veya PC’de uzaktan oynatma da mümkündür. Öyleyse neden fazladan parayı herhangi bir ek özellik veya avantaj sunmayan bir el konsoluna yatırasınız? Sony’nin bizi buna nasıl ikna etmeyi planladığını zaman gösterecek.

kaynakgenel-25