Üst düzey bir yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin teşvik ettiği Dijital Ticaret için Açık Ağ’ın (ONDC), çevrimiçi perakende ticarete dahil olan kuruluşların kurallarına uymasını sağlamak için bir mekanizma oluşturduğunu söyledi.

ONDC, e-ticaret perakendeciliğinin tüm yönleri için açık bir platformu teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Küçük perakendecilerin e-ticaret ortamında işlerini büyütmelerine ve sektördeki devlerin hakimiyetini azaltmalarına yardımcı olacaktır.

Bölümdeki Ortak Sekreter, “Bir oyuncunun kurallarımıza uymadığını görürsek harekete geçeriz. İşleri tamamlama sürecindeyiz. Arazi kanunlarına uyulmalıdır. Bu mekanizmayı oluşturma sürecindeyiz.” Sanayi ve İç Ticaretin Teşviki (DPIIT) için Sanjiv burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kişisel bilgilerin korunmasına ve şikayet çözüm mekanizmalarının kurulmasına ilişkin bir dizi kural, kapsamlı ONDC ağ politikasının bir parçası olacaktır.

ONDC tarafından geçen yıl yayınlanan bir istişare belgesine göre, şikayet yönetimi politikasının bölümlerinden biri, katılımcıların alıcılar ve satıcılar tarafından kendilerine karşı açılan şikayetleri yönetmeleri ve çözmeleri için mekanizmalar oluşturacaktır.

Kâr amacı gütmeyen bir şirket olan ONDC, satıcılar veya lojistik sağlayıcılar veya ödeme ağ geçidi operatörleri tarafından gönüllü olarak benimsenmesi için bir dizi standart formüle eder.

ONDC, katılım sırasında her katılımcıdan politikaya bütünüyle uyacağına dair bir taahhüt isteyecektir.

Sanjiv ayrıca, ONDC’nin son birkaç ayda pazar liderlerinden gelişmekte olan Hintli girişimlere kadar 37 ağ katılımcısı, 26.000’den fazla tüccar ve ağda sunulan 27 binden fazla ürün dahil olmak üzere önemli kilometre taşlarına ulaştığını söyledi.

“Hayalimiz, ONDC katılımcıları tarafından ülkenin tüm pin kodlarını kapsamak ve umarım bunu başaracağız. Daha önce insanlardan ağa katılmalarını istiyorduk ve şimdi şirketler bize yaklaşıyor” dedi.

Market, gıda ve güzellik ürünleri dahil olmak üzere başlıca ürün kategorilerinin çoğu ağda yayında ve daha fazla ürün kategorisine genişleme devam ediyor. Kochi (taksi hizmetleri uygulaması Namma Yatri) ve Bengaluru (otomobil hizmetleri) olmak üzere iki şehirde mobilite hizmetleri etkinleştirildi.

ONDC’nin coğrafi kapsamı, Hindistan’da 210’dan fazla şehre genişledi ve lojistik ortakları, Hindistan’daki pin kodlarının yaklaşık yüzde 90’ına ürün teslim edebiliyor.

ONDC CEO’su T Koshy, giderek daha fazla sayıda satıcının, tüketici uygulamasının, lojistik firmasının, ödeme ağ geçidinin ağa katıldığını ve “bu ivmeyi korumayı umuyoruz” dedi.

Katılımcıları, satıcıları ağa dahil etmeleri için desteklemek ve tutmak ve tüketicilerin ONDC’yi nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmak için adımlar atıyor.

Şu anda, bu ağ üzerinden daha önceki 30-40 işlemden günde yaklaşık 600 işlem gerçekleşiyor.

Koshy, ağa dahil olan büyük oyuncuların HUL, P&G, Paytm, PhonePe ve ITC olduğunu ve ağın “iyi çekiş” elde ettiğini ekledi.

“Büyük küçük tüm oyuncuları davet ediyoruz” diyen Sanjiv, ağdaki tüccar sayısının 200 artarak şu anda yaklaşık 50.000’e çıktığını da sözlerine ekledi.

Mumbai, Delhi, Bengaluru, Bhopal ve Kalküta gibi yaklaşık 15 şehirde, 100’den fazla tüccar ağa katıldı.

ONDC, Hindistan Küçük Sanayi Geliştirme Bankası’nın (SIDBI) desteğiyle ürünlerini Hindistan genelinde ONDC aracılığıyla satmak için Kancheepuram’dan el dokuma tezgahı dokumacılarını devreye aldı. Benzer şekilde NABARD, çiftçi üretici örgütlerine (FPO’lar) bu ağın kullanımı konusunda yardımcı olmaktadır.

Katılan lojistik firmaları arasında Dunzo, Shiprocket, Delhivery ve Shipyaari bulunmaktadır.


Yeni piyasaya sürülen Oppo Find N2 Flip, şirketten Hindistan’da piyasaya sürülen ilk katlanabilir. Ancak Samsung Galaxy Z Flip 4 ile rekabet etmek için gerekenlere sahip mi? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8