İcra Müdürlüğü, kara para aklamaya karışan birkaç kripto borsasının da bulunduğu kripto para birimi / sanal dijital para birimi dolandırıcılığıyla ilgili birkaç vakayı araştırıyor, Parlamento Pazartesi günü bilgilendirildi. Maliye Bakanı Pankaj Chaudhary, Lok Sabha’daki yazılı bir yanıtta, sanal dijital varlıkların suç teşkil eden kötüye kullanım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

“İcra Müdürlüğü, kripto para birimi / sanal dijital para dolandırıcılığıyla ilgili birkaç vakayı araştırıyor ve burada birkaç kripto borsasının da kara para aklamaya karıştığı tespit edildi” dedi.

Yetkili, 2002 Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (PMLA) hükümleri uyarınca gerekli önlemlerin İcra Müdürlüğü (ED) tarafından alındığını da sözlerine ekledi.

“31 Ocak 2023 itibariyle, 936,89 Rs tutarında suç geliri haczedildi/el konuldu/donduruldu, beş kişi tutuklandı ve PMLA Özel Mahkemesi’ne bir ek PC de dahil olmak üzere altı Kovuşturma Şikayeti (PC) sunuldu. Bu durumlarda” dedi bakan.

Ayrıca, Döviz Yönetimi Yasası uyarınca 1999 (FEMA) 289.28 Rs tutarındaki varlıklara el konuldu.

Bakan, WazirX olarak bilinen kripto para borsası Zanmai Labs Pvt Ltd’ye ve FEMA altındaki Yöneticilerine 2.790.74 Rs değerinde kripto para birimlerini içeren işlemler için bir bildirimin de yayınlandığını söyledi.

Kripto varlıkları şu anda Hindistan’da düzenlenmemiştir. Kripto ile ilgili dolandırıcılık, dolandırıcılık ve siber suçlara karşı mevcut yasalar kapsamında ele alınır.


Akıllı telefon şirketleri, 2023’ün ilk çeyreğinde birçok ilgi çekici cihazı piyasaya sürdü. 2023’te piyasaya sürülen ve bugün satın alabileceğiniz en iyi telefonlardan bazıları hangileri? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8