Akıllı telefonların yetenekleri görünüşte sonsuzdur. Yine de insanların cihazlarını kullanımı genellikle zaten bildikleri alanlarla sınırlıdır. Evet, bir akıllı telefon web’de gezinmekten, görüntülü aramalar yapmaktan, müzik dinlemekten, video akışı yapmaktan ve metin mesajları göndermekten daha fazlasını yapabilir.

Temel sorunlardan biri, günümüzde bir akıllı telefonda o kadar çok işlev var ki bunları bulmak, hatırlamak ve kullanmak zor. Bu gizli akıllı telefon işlevlerinden bazıları üretkenliğinizi artırmanıza ve günlük işlerinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Yapmanız gereken bir şey varsa, muhtemelen akıllı telefonunuz bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Akıllı telefon kullanımınızı hızlandırmak için, aşina olmayabileceğiniz ancak günlük görevleri kolaylaştıracağından emin olduğunuz birkaç akıllı telefon özelliğini bir araya getirdik.

belgeleri tara

Fiziksel bir belgeyi imzalayıp dijital olarak göndermeniz gerektiyse, belgeyi yazdırmanın, taramanın ve e-postayla göndermenin ne kadar külfetli olabileceğini bilirsiniz. İyi haber şu ki, artık tarayıcınıza başvurmanıza gerek yok. iPhone’lar ve Android cihazlarla, bir belgeyi taramak ve dışa aktarmak için akıllı telefonu kullanabilirsiniz.

iPhone’larda Notes uygulamasını açmanız, kamera simgesini tıklamanız ve ardından “Belgeleri Tara” düğmesine basmanız yeterlidir. Bir Android cihazda süreç daha da sorunsuzdur. Kamera uygulamanızı açın, belgenin üzerine getirin ve Pixel telefonlar için “belgeyi tara”ya veya Samsung cihazlar için sarı “T” simgesine dokunun.

arabanı çalıştır

Umutlanmadan önce, akıllı telefonunuzu araba anahtarı veya marş motoru olarak kullanıp kullanamayacağınızın tamamen arabanızın modeline, markasına ve yılına bağlı olduğunu bilin.

Neyse ki, birçok araba bu tür bir özellikle birlikte gelir. Bu özellikten yararlanmak isteyebileceğiniz iki neden var: Evinizin rahatlığında arabanızı uzaktan çalıştırabilme veya araca binmeden önce arabanın sıcaklığını istediğiniz gibi ayarlayabilme.

Bu işlevle ilgileniyorsanız, web’de arabanızın modelini arayın ve size yardımcı olabilecek bir uygulama olup olmadığına bakın. Örneğin, Ford adlı bir uygulama sunar. Ford Geçidi, Ford araç sahiplerinin araçlarının kilidini açıp kilitlemesine, aracı uzaktan çalıştırmasına ve hatta uygulamadan uzaktan başlatma planlamasına olanak tanır. Android cihazlarda adı verilen bir özellik vardır. dijital araba anahtarı Telefonunuzu bir dijital anahtar yapmak için otomobil üreticisinin uygulaması veya otomobil üreticisinin e-postası ile birlikte çalışan belirli akıllı telefonlarda.

Kanalları değiştirmenize yardımcı olun

Bir şov izlemeye hazırlanmak, koltuğa oturmak, battaniyenizi ve atıştırmalığınızı almak ve uzaktan kumandayı bulamadığınızı fark etmekten daha sinir bozucu çok az şey vardır. Bu gözlem yapıldıktan sonra uzaktan kumandayı bulmak için kazı yapmanız gerekiyor ve pillerin boş olduğunu anlıyorsunuz. Sizi bu zahmetten kurtarmak için birçok TV, cihazınızı bir uzaktan kumandaya dönüştürmek üzere akıllı telefonunuzla senkronize olabilir.

Bir iPhone’unuz varsa, onu Fire TV’ler veya Apple TV 4K dahil olmak üzere uyumlu TV’leri kontrol etmek için kullanabilirsiniz. TV ile aynı ağa bağlanın, ekran paylaşım seçeneğine erişin ve ardından uzaktan kumandadaki simgesine basın.

Android akıllı telefonlar, Android TV’lerle aynı özelliklere sahiptir. Google TV uygulamasını açın, sağ alttaki uzaktan kumanda simgesine dokunun, ardından cihazları tarayın ve Android’e göre eşleştirmeyi tamamlamak için sizinkini seçin. Ayrıca Android, Fire TV için TV uzaktan kumanda uygulamaları ve hatta Apple TV için üçüncü taraf uzaktan kumanda uygulamaları sunar.

şeyleri ölçmek

Mezura yok mu? Sorun değil. Kamerası ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde akıllı telefonunuzdan istediğiniz her şeyi ölçebilirsiniz. Kesin ölçümü elde etmek için ölçülecek nesnenin başına bir nokta yerleştirin ve sonuna başka bir nokta yerleştirin.

Apple Measure uygulaması iPhone’lara önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak Android kullanıyorsanız endişelenmeyin. sadece kullanabilirsin ÖlçmekGoogle’ın Apple Measure uygulamasıyla aynı şeyi yapmanıza olanak tanıyan aracı, ancak bir uygulama aracılığıyla değil, telefonunuzun tarayıcısında.

senin için fotoğraf çekmek

Hiç kimse sizin yerinize çekmeden fotoğraf çekmek istediniz mi? Manzara güzel ve kıyafetiniz mükemmel ama etrafınızda kimseyi göremiyorsunuz ve bu da fotoğraf çekme şansınızı mahvediyor. Elbette, akıllı telefonunuzun zamanlayıcısı var, ancak tek bir çekim yapmak için her şeyi ayarlamanız gerektiğinden bu neredeyse işe yaramaz olabilir. Neyse ki, Mercek Dostum bu sorunu çözmek için tasarlanmış bir uygulamadır.

Lens Buddy ile mükemmel çekimi elde etmek için fotoğraf hızı ve aralıkları da dahil olmak üzere zamanlayıcıyı tamamen özelleştirebilirsiniz. Telefonunuzun yalnızca bir fotoğraf çekmesi için on saniyelik bir zamanlayıcı ayarlamak zorunda kalmak yerine, istediğiniz süre boyunca özel bir aralıkta (örn. her üç saniyede bir) birden fazla fotoğraf çeken bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Lens Buddy ile tek seans yerine tek bir seanstan birçok seçeneğe sahip olursunuz. Uygulama yalnızca iOS’ta kullanılabilir. Ancak, Google Play Store’da kamera zamanlayıcısının alternatifleri vardır, örneğin Selfiehangi aynı şeyi yapar.

Kalp atış hızınızı izleyin

Piyasadaki çok sayıda akıllı saat ve fitness takipçisine rağmen, kalp atış hızınızı yalnızca akıllı telefonunuzla izlemek mümkündür. Kalp atış hızı izleme uygulamaları, cildinizde ne kadar kan dolaştığını belirlemek ve fotopletismografi adı verilen bir uygulama aracılığıyla kalp atış hızınızı öğrenmek için arka kamerayı ve flaşı kullanır. Sonuçlarınızı saniyeler içinde almak için parmağınızı kameranın üzerine getirin ve flaş yapın.

Bu mobil kalp atış hızı izleme uygulamaları, akıllı telefonunuzda standart olarak bulunmaz, ancak akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından indirilebilir. Hangisini indireceğinizi bilmek için uygulama mağazasına gitmenizi ve en olumlu eleştirileri alan ücretsiz bir uygulamayı indirmenizi tavsiye ederim. Vücudunuzla daha uyumlu olmak da dahil olmak üzere kalp atış hızınızı düzenli olarak takip etmenin birçok faydası vardır. Düzensiz kalp atışımı izlemek için kişisel olarak bu uygulamalardan birini kullandım ve bu da kalp rahatsızlığımı teşhis etmeme yardımcı oldu.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15