Mahkeme, Elon Musk’ın 2018 tweet’iyle federal iş yasasını ihlal ettiğine karar verdi.Tesla’ya ayrıca yasadışı bir şekilde işten çıkardığı bir işçiyi yeniden işe alması talimatı verildi.

Bir ABD Temyiz Mahkemesi, Elon Musk’ın çalışanları sendikalaşmaları halinde hisse senedi opsiyonlarını ellerinden almakla tehdit ederek federal çalışma yasalarını ihlal ettiğine karar verdi.

Temyiz Mahkemesi, Musk’ın çalışan tazminatına yönelik yasa dışı tehditlerde bulunduğunu tespit eden Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’nun (NLRB) önceki bir kararını onadı.


Midjourney’in resmi

İddia, Musk’ın sendikalar hakkındaki görüşlerini soran bir kullanıcıya yanıt verdiği 2018 tarihli bir tweet’e cevaben yapıldı. Dava, California, Fremont’taki Tesla fabrikasındaki işçilerin sendikalaşmaya çalışmasının ardından United Auto Workers tarafından açıldı.

“Otomobil fabrikamızdaki Tesla ekibini sendikada oy kullanmaktan alıkoyan hiçbir şey yok. İstesek şimdi de yapabiliriz. Ama neden bir hiç uğruna sendika aidatı ödeyip hisse senedi opsiyonlarından vazgeçelim? “, Musk Twitter’da yazdı.

Tesla avukatları, Musk’ın Tesla işçilerinin bir sendikaya katılmasını engelleyecek hiçbir şey olmadığını söylediği için bunun bir tehdit olarak görülemeyeceğini savundu. Ancak temyiz mahkemesi, NLRB’nin orijinal kararının yanında yer aldı.

“Hisse senedi opsiyonları Tesla çalışan tazminatının bir parçası olduğundan ve tweet’teki hiçbir şey Tesla’nın hisse senedi opsiyonlarından feragat etmeye zorlanacağını veya United Auto Workers’ın hisse senedi opsiyonlarından feragat edilmesine neden olacağını göstermediği için, NLRB’nin tweet’in örtülü olduğu sonucunu destekleyen önemli kanıtlar var. sendikalaşmaya misilleme olarak hisse senedi opsiyonlarının feshedilmesi tehdidi” görüşünde bulundu.

Mahkeme ayrıca Musk’a tweet’i silmesini ve Tesla’nın Fremont, California fabrikasında bir sendika hareketi örgütledikten sonra işten atılan bir işçi olan Richard Ortiz’i eski durumuna getirmesini emretti. Yasadışı bir işten çıkarmanın ardından bir borç alacak.genel-22