içindeki tek büyük parlak nokta Geçen yıl son derece kasvetli olan akıllı telefon pazarının 2023 ve sonrasında da parlamaya devam etmesi bekleniyor. en son IDC raporuancak katlanabilirlerin ana akım haline geleceği günü dört gözle bekliyorsanız, o zaman hala oldukça uzak görünüyor.

2022’de 14,2 milyon birim satış olarak tahmin edilen, hızla büyüyen katlanabilir kategorisinin bu yıl 21,4 milyon kopyalık küresel sevkiyata ulaşacağı tahmin ediliyor; bu, bakış açınıza göre büyük veya küçük olarak görülebilecek bir rakam.
Bir yandan 21.4, 14.2’den yüzde 50 daha büyük, bu kesinlikle genel mobil endüstri durgunluğu noktasında hiçbir şey değil, ancak diğer yandan bu, Apple’ın yalnızca son tatil sezonunda kaç tane iPhone 13 serisi cihaz sattığı.
Tabii ki, birkaç farklı nedenden dolayı böyle bir karşılaştırma yapmak tamamen adil değil, ancak mesele şu ki, katlanabilir pazar muhtemelen yakın zamanda ana akım popülerlik seviyelerine ulaşmayacak. Bu yeni IDC tahmininin kapsadığı en uzak nokta olan 2027’de katlanabilir sevkiyatların 48,1 milyon adede veya dünya çapında satılan tüm akıllı telefonların yüzde 3,5’ine ulaşması bekleniyor.

Kulağa okyanusta bir damla gibi geliyor, ancak yine de günümüzün yoğun bir şekilde mücadele eden akıllı telefon pazarının bir bütün olarak yavaş toparlanmasına kesinlikle katkıda bulunacak. Sonuç olarak, cep telefonu satışlarının 2022’de yüzde 11’lik kesinlikle büyük bir darbe aldıktan sonra bu yıl yüzde 1,1 düşmesi bekleniyor ve önümüzdeki birkaç yıldaki mütevazı geri dönüş 2027’ye kadar yüzde 2,6’lık bir CAGR’ye (bileşik yıllık büyüme oranı) yol açıyor. .

Buna karşılık, katlanabilir segmentin 2022 ile 2027 arasındaki YBBO’su yüzde 27,6 olmalı ki bu kulağa harika geliyor… ta ki bu yılki ilerlemenin yüzde 50’nin üzerinde öngörüldüğünü ve 2022’nin satış rakamlarının 2021’e göre yüzde 75,5 arttığını hatırlayana kadar.

Başka bir deyişle, kategorinin büyümesi önümüzdeki yıllarda yavaşlayacak ve yine de giderek daha fazla markayı hem katla hem de katla tasarımlarına çekecek, yoğunlaşan rekabetin fiyatları giderek daha düşük seviyelere çekmesi ve şu anda yüksek olan kar marjlarını sıkıştırması muhtemeldir.

Bugünün tahmini, bireysel cihaz üreticilerini kapsamıyor, dikkat edin, ancak Samsung’un üstünlüğünün yakın gelecekte herhangi bir noktada tehdit edilmesi pek olası görünmüyor, özellikle de Apple’ın gerçekten de pazara katılma planları yoksa. iPhone Katlama.telefon-1