WhatsApp ve Twitter, Şubat ayında Hindistan'da milyonlarca 'kötü' hesabı yasakladı

Naber Ve twitter Şubat ayında Hindistan’da lakh hesabını yasakladıklarını açıkladılar. Şirketler bu rakamları, en son Şubat ayında aldıkları raporların sayısını da gösteren aylık uyum raporlarında açıkladılar.

WhatsApp 45 bin hesabı yasakladı
WhatsApp’ın aylık uyum raporuna göre, Meta’nın sahibi olduğu şirket Hindistan’da 45 binden fazla kötü hesabı yasakladı. Hesaplar, yeni BT Kuralları 2021’e uygun olarak yasaklandı.

Şirketler, WhatsApp’ın 4.597.400 hesabı “ve bu hesapların 1.298.000’inin, kullanıcılardan herhangi bir bildirim gelmeden proaktif olarak yasaklandığını” söyledi.

Anlık mesajlaşma platformu, Şubat ayında 2.804 şikayet bildirimi aldı ve 504 kayıt üzerinde “işlem” yapıldı.

Bir şirket sözcüsü, “Bu kullanıcı güvenliği raporu, alınan kullanıcı şikayetlerinin ayrıntılarını ve WhatsApp tarafından gerçekleştirilen ilgili işlemin yanı sıra WhatsApp’ın platformumuzda kötüye kullanımla mücadele etmek için kendi önleyici eylemlerini içerir.”

Sözcü, “Çalışmalarımıza şeffaflıkla devam edeceğiz ve çabalarımız hakkında bilgileri gelecekteki raporlara dahil edeceğiz” dedi. Whatsapp’ın Hindistan’da yaklaşık 500 milyon kullanıcısı var.

Twitter 6.8 milyon hesabı yasakladı
Twitter, Hindistan’da çocukların cinsel istismarını ve rıza dışı çıplaklığı teşvik eden rekor sayıda 682.420 hesabı yasakladı. Şirket, bu hesapların 26 Ocak ile 25 Şubat arasında yasaklandığını söyledi.

Sosyal medya şirketi, mikro blog platformunda terörizmi teşvik ettiği için 1.548 kadar hesabın kapatıldığını söyledi.

Twitter, yeni BT Kuralları 2021’e uygun aylık raporunda, şikayet giderme mekanizmaları aracılığıyla bir aylık süre içinde Hindistan’daki kullanıcılardan 73 şikayet aldığını söyledi. Hesabın askıya alınmasına itiraz eden 27 şikayeti işleme koydu.

“Durumun ayrıntılarını inceledikten sonra bu hesapların askıya alınmasından 10 tanesini geri aldık. Geri kalan bildirilen hesaplar askıya alınmaya devam ediyor.” Ayrıca, “Bu raporlama döneminde Twitter hesaplarıyla ilgili genel sorularla ilgili 24 talep aldık.” ekledi.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9