AMOLED ekrana sahip ilk iPad’in gelecek yıl iPad Pro (2024) biçiminde gelmesi bekleniyor. Tipster’a göre KaridesElmaPro (aracılığıyla Wccftech), Apple’ın AMOLED iPad Pro modellerini geliştirmeye başlamak için kendi tarafında gerekli çalışmaları başlattığı bildiriliyor. Tipster, ekran boyutlarının 11 inç ve 13 inç (12,9 inç) olduğunu da belirten bir tweet’te yazdığı geliştirme aşamasında dört prototip var.
ShrimpApple Pro’nun tweet’inde OLED panellerin iPhone’da kullanılanlarla aynı olmadığını söylediği için bu cepheye ekleyecek başka haberleri var. Apple’ın akıllı telefonlarında kullanılan OLED ekranlar gibi esnek olmak yerine, iPad Pro’ya ayrılan paneller kırılgandır. Bu, bu ekranların daha az verimle daha katı olduğu anlamına gelir. Bu tür OLED paneller, Pixel 6 ve Pixel 7 hatlarında kullanılıyor. Üretimi esnek türden daha ucuz olsa da, sert panellerin kullanıcılara korkunç görüş açıları sağladığı söyleniyor.
Samsung’un, iki emisyon katmanı kullanarak 2024 iPad Pro modelleri için iki yığınlı tandem OLED paneller ürettiğine inanılıyor. Bu katmanlar ekranın aydınlatmasını sağlar, böylece LCD ekranlarda olduğu gibi arkadan aydınlatmaya gerek kalmaz. İki katman kullanmak, ekranın parlaklığını iki katına çıkarırken, yalnızca bir emisyon katmanına sahip bir OLED panelinin ömrünün dört katına sahip olmasını sağlar.
Bu daha pahalı bir süreçtir ve bu ekranları üretmenin daha yüksek maliyeti sayesinde, 2024 iPad Pro modellerinin fiyatları %80’e kadar daha yüksek olabilir. 11 inç iPad Pro (2024) 1.500 ABD Dolarından başlayabilirken, 12.9 inç iPad Pro (2024) 1.800 ABD Doları ve üzeri fiyatlardan başlayabilir. İki tabletin fiyatında böylesine büyük bir sıçrama için, bu ekranların tek kelimeyle harika olması gerekiyor.

Şu anda 11 inç iPad Pro, bir LCD ekran kullanıyor. Apple, “Sıvı Retina ekranı” olarak adlandırır. 12,9 inç iPad Pro, Apple’ın “Liquid Retina XDR ekran” adını verdiği mini LED teknolojisini kullanıyor. Ekranı arkadan aydınlatmak için daha küçük ama daha fazla sayıda LED kullanan mini LED ekranlar, daha derin siyahlar, daha canlı renkler ve 1.000.000:1 kontrast oranı sunar. Ancak her iki ekran da gelecek yıl yukarıda bahsedilen AMOLED ekranlarla değiştirilebilir.

telefon-1