Günde 150.000 ton su, Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp (TSMC)’nin yarı iletken üreten fabrikalarının yaklaşık tüketimidir. Sorun, Tayvan’ın güneyinde adada tekrarlayan bir kuraklık olgusunun tehdidi altındaki su rezervuarlarının seviyeleri endişe verici. Mart ayının sonunda, birkaç TSMC fabrikasının veya United Micorelectronics Corp (UMC) gibi rakiplerinin bulunduğu Güney Tayvan Bilim Parkı, su tüketiminde %10’luk bir azalma talep etti.

Su, tüm yarı iletken endüstrisinin desteği

Bir deja vu havası var. Mart 2021’de dünya ciddi bir kıtlıktan geçerken, dünyanın yarı iletken fabrikası 56 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya kaldı. Özellikle değerli sanayiye su sağlamak için tankerler seferber edilmişti. Kesintilerin etkisi o sırada sınırlıydı, ancak iki yıl sonra tekrar oluyor.

aynı kategoride

Ledger, yeni bir bağış toplama sayesinde değerlemesini koruyor

Yarı iletken endüstrisinin suya hayati bir ihtiyacı var. Esas olarak bileşenlerini ve temiz odaları ultra saf suyla temizlemek için kullanır. Bir levhanın kalınlığı nanometre cinsinden ölçülür, en küçük parçacık ortadan kaldırılmalıdır. Teknikler geliştikçe daha çok su tüketiyor. Ancak mavi altın, Tayvan’da ve özellikle ülkenin güneyinde giderek daha endişe verici bir sorun haline geliyor.

Ada genellikle Mayıs ayına kadar sürebilen uzun kurak dönemlerden geçer, ancak su rezervuarlarını dolduran önemli yağışlardan yararlanır. Ancak Aralık ayı sonunda Merkezi Hava Durumu BürosuMétéo France’ın eşdeğeri, ülkenin güneyinin acı çektiği konusunda uyardı yaklaşık 30 yıldır en düşük yıllık yağış ortalaması “. Mart ayında durum düzelmedi, ” orta ve güney kısımlar [du pays] iklim ortalamasından %40 daha az yağış aldı “.

Adından da anlaşılacağı gibi Güney Tayvan Bilim Parkı tam olarak güneydedir. Tayin, Tainan şehrinin sanayi bölgelerini ve gelişmekte olan Kaohsiung’u içerir. Aynı zamanda TSMC’nin en çok su tükettiği yerdir: Bir araştırmaya göre günde 99.000 ton 2021 raporu.

TSMC konumu ile Tayvan Haritası

Kaynak: TSMC 2021 Sürdürülebilirlik Raporu

Aynı belgeye göre, bölgede Nanhua ve Zengwen adlı iki rezervuar işletilmektedir. 17 Mart itibariyle ilki %41,1 dolu, daha da önemlisi ikincisi %11,2 dolu. Mart ayında olduğu gibi Aralık ayında da Merkezi Hava Durumu Bürosu nüfusu çağırdı su tasarrufu için her türlü çabayı göstermek “. Tainan, 30 Mart’ta Kaohsiung ayı boyunca tüketimde %10’luk bir azalma talep etti.

Tayvan çözüm arayışında

Sordu Nikkei Asyabir TSMC sözcüsü şirketin ” su kısıtlamasının çeşitli aşamaları için acil durum planları vardır ve su tasarrufu yapmak ve su kaynaklarını geliştirmek için devlet ve özel kuruluşlarla birlikte çalışır “. Dev ve rakibi UMC, 2021’deki durumdan kaçınmak ve gelecek yılları tahmin etmek istiyor.

TSMC duyurdu büyük bir tantanayla Eylül 2022’de su geri dönüşüm tesisinin açılması. Yıl sonuna kadar günde 10.000 ton ve 2026’ya kadar 36.000 ton su geri dönüştürüleceği tahmin ediliyor. 2030 hedefi, kullanılan suyun %60’ının geri dönüşüm oranına ulaşmak. Tayvan’daki fabrikalarda.

Hükümet kendi payına, alüvyonları uzaklaştırmak ve böylece rezervuarları daha verimli hale getirmek için rezervuarların düşük dolum oranlarından yararlanmak amacıyla Nisan ayı sonuna kadar yaklaşık elli yeni kuyu açılacağını duyurdu. Son olarak, başta su boru hatları olmak üzere çeşitli projeler değerlendirilmektedir.

Taipei için, “silikon kalkan” kavramına göre, amiral gemisi endüstrisi bu çabaları büyük ölçüde hak ediyor. Tayvan, büyük komşusuna karşı en iyi savunmasının dünyanın yarı iletkenlerine bağımlılığı olduğuna inanıyor. Hiç kimse, Xi Jinping’in Çin’i bile onu tehlikeye atmak istemez. Çalışmak için kalkanın yağmura ihtiyacı var.genel-16