W
Haftalık yeni başlayanlar ve pazarlar haber bülteni olan TechCrunch Exchange’e hoş geldiniz. Adını aldığı günlük TechCrunch+ sütunundan ilham almıştır. Her Cumartesi gelen kutunuza gelmesini ister misiniz? Buradan kaydolun.

Tel Aviv’de var dünyanın beşinci en tek boynuzlu at şirketi. Yine de, yerel girişimcilerin şu anda uğraştığı başlıca endişeler hakkında İsrail dışında nispeten az şey yazıldı. Onlardan biri olan MDI Health CEO’su Avishai Ben-Tovim ile konuştuk. — Anna

SVB’ye gidiş ve dönüş

Borsa geçtiğimiz günlerde, İsveç’in kişi başına toplanan başlangıç ​​dolarları açısından ağırlığının üzerinde yumruk attığını kaydetti. Ancak teknoloji söz konusu olduğunda İsrail daha da göze çarpıyor – o kadar ki “Startup Nation” takma adını kazandı.

İsrail’in teknoloji sahnesi de oldukça dirençli ve ülkenin küresel ve yerel siyasi sıkıntılarından nispeten bağışık. Ancak son aylarda İsrail girişim ekosistemi, hükümetin son derece tartışmalı yargı reformu planına karşı protestoların ön saflarında yer aldı.

Muhaliflere göre reform, teknoloji sektörünün “İsrail’in gelir vergilerinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğu ve ülkenin yıllık GSYİH’sına yaklaşık yüzde 15 katkıda bulunduğu” bir ülkede İsrail demokrasisine ve ekonomisine zarar verecek. Kudüs Postası.

Bu siyasi ve ekonomik kaygıların etkisiyle, İsrail girişim dünyasının önemli oyuncuları halka açık bir duruş sergiledi; Endeks Girişimleriörneğin, “kınama[d] İsrail’de ayrımcılığı besleyen ve demokrasiyi tehdit eden önerilen reformlar.”

Diğerleri resmi açıklamalarda bulunmamayı veya resmi olarak grevlere katılmamayı tercih ederek bunu çalışanlarına bıraktı. Ancak konumları ne olursa olsun, çoğu kişi bu siyasi krizin yol açabileceği ekonomik sonuçlardan endişe duyuyor.

Bu endişeler, özellikle finansla ilgili olanlar da aksiyonlara dönüştü. Ocak ayında, Reuters bildirdi bir İsrail risk sermayesi fonu ve yerel bir girişimin banka hesaplarını İsrail dışına taşıdığını ve benzer şekilde diğerlerinin de fonları farklı yerlerde tutmayı araştırmaya başladığını.

MDI Health CEO’su Avishai Ben-Tovim bunlardan biriydi. Bugüne kadar 26 milyon dolar toplayan sağlık teknolojisi şirketi Crunchbase, hem İsrailli hem de Amerikalı. İsrail’de siyasi istikrarsızlık arttıkça, Silikon Vadisi Bankası hesabını iyi kullanmak mantıklıydı … ta ki bunu yapmayana kadar. İronik bir şekilde, Ben-Tovim, bankacılık kuruluşu çökmeden önce kendisini aceleyle parayı İsrail’e geri götürme konumunda buldu.

genel-24